Yelkenler imbatla doldu,Körfez yine şenlendi…

Arkas Holding

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 21-23 ve 23 Eylül tarihlerinde bu yıl ikincisi düzenlenen Körfez Festivali konserler ve  gösterilerin yanı sıra tüm körfezi rengarenk hale getirdi, inanılmaz bir atmosfere sahne oldu.
Karşıyaka Yelken Kulübü’nün ev sahipliğinde gerçekleşen ve  Karşıyaka Yelken Kulübü’nden başlayan optimist-lazer-4.20 sınıflarındaki yelken yarışlarında 145 sporcu mücadele ederken, kano ve kürek yarışları ise Konak Pier ile Pasaport Vapur İskelesi arasında yapıldı. Kürek ve dragon yarışlarının başlatıldığı Konak Pier’de İzmir Büyükşehir Belediyesi Armoni Mızıkası konser verdi, dans gösterileri sunuldu.
Festivalin ana etkinliği olan ve 22-23 Eylül tarihlerinde düzenlenen İzmir Arkas Körfez Yarışı ise geçen yıl 43 tekne ile imza attığı rekora bu yıl yenisini ekleyerek 50 tekneye ulaştı. Bu yıl da yine İzmir Büyükşehir Belediyesi Türkiye Yelken Federasyonu, Çeşme Marina Ege Açıkdeniz Yat Kulübü ve Konak Pier’in destekleri ile düzenlenen İzmir Arkas Körfez Yarışı, 500’e yakın sporcuyu ağırlarken hem açılış hem de kapanış partileriyle ekiplere yorgunluklarını unutturdu.
Tüm İzmir’in gözü Körfez’deydi
50 yatın üçgen ve sosis rotalarda kıyasıya mücadele ettiği İzmir Arkas Körfez Yarışı, Alsancak Kordon boyunca kurulacak seyir teraslarında; Gündoğdu Meydanı ve Alsancak Vapur İskelesi arasında, Göztepe Vapur İskelesi’nden Konak Pier’e ve Konak Vapur İskelesi’ne, Alaybey’den Bostanlı Vapur İskelesi’ne kadar sahil boyunca izmirliler’in manzarasını şenlendirdi. Sahile inemeyen 1 milyondan fazla İzmirli ise bu güzel manzaranın keyfini evlerinde çıkardı. Haftasonu boyunca sahillere akın edenler sosyal medya paylaşımlarıyla da İzmir’in festivalini duyurdu.
İzmir Arkas Körfez Yarışı birincisi Arkas M.A.T. Sailing Team
İki gün boyunca günde iki yarışın gerçekleştiği İzmir Arkas Körfez Yarışı’nda ilk gün, IRC 0 kategorisinde Anything/Dere Construction birinci, Comet A teknesiyle Arkas-M.A.T. Sailing Team ikinci ve Göztepe Yelken 1925 üçüncü oldu. İkinci gün ise 6-7 knot ile start alan yarışta rüzgarın yelken yapmak için beklenen seviyelere gelmesinin ardından ekipler kıran kırana bir mücadele yaşadı. İki gün süren yarışların galibi Arkas-M.A.T. Sailing Team olurken Arnes ikinci ve Göztepe Yelken 1925 üçüncü oldu.
 
 
23 Eylül Pazar günü yarışçılar görkemli bir kapanış kokteyli ile ödüllerine kavuştu. İzmir’in en otantik atmosferlerinden birine sahip olan Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen törenin ardından yarışçılar haftasonunun yorgunluğunu eğlenerek çıkardı.
Hem yarışa özel, hem anlamlı kupalar
İzmir Arkas Körfez Yarışı için özel olarak tasarlanan,  Dokuz Eylül Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi ve Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin katıldığı bir çalıştay ile geçen yıl form bulan özel tasarım kupalar sahiplerini bulacak.
Geçen yıl Arkas-M.A.T. Sailing Team’in IRC 1 kategorisinde aldığı birincilik sayesinde kaldırdığı Overall Kupasının tasarımı Dokuz Eylül Üniversitesi Grafik Bölümü Grafik Tasarımı Öğrencisi Merve Karagöz’e ait. Kanat formuna dönüştürülmüş dalgalar, dalgalardaki hareketlilik yarışlarda sürekli pes etmeme durumuna ve yarışçı ruha gönderme yapıyor. Dalgaların kanat formuna dönüşmesi hafiflik, hız, doğa şartları ve rüzgarın önemini temsil ediyor.

Diğer Mecralar

Menü