Üsküdarlı Hoca Ali Rıza’nın torunu, Arkas Sanat Merkezi’nde dedesinin sergisini ziyaret etti

Arkas Holding

Arkas Sanat Merkezi’nde sergilenen Hoca Ali Rıza sergisi’nin önemli bir ziyaretçisi vardı. Ressamın torunu Cem Ener sergiyi Lucien Arkas ile birlikte gezdi.

Yirmi sekiz yılı Harbiye Mektebi’nde olmak üzere yaşamı boyunca resim öğreten ve hocaların hocası olarak Hoca Ali Rıza’nın, karakalem, yağlıboya, suluboya, guaj ve desenlerinden oluşan sergisi Arkas Sanat Merkezi’nde devam ediyor.

Sergiyi Lucien Arkas ile gezen Hoca Ali Rıza’nın torunu Cem Ener, Lucien Arkas’a teşekkür ve tebrik etmek amacıyla İzmir’e geldiklerini, serginin hem basındaki yansımalarından, hem İzmir’deki dostlarının sergi ile ilgili geri dönüşlerinden çok mutlu olduklarını söyledi. Sergiyi tekrar tekrar gezen ve çok etkilenen dostları olduğunu belirtti.
 
Kendisinin sahip olduğu 26 resmi de sergilenmek üzere veren Cem Ener resmi sevdiğini ve özellikle kara kalem çalışmalar yaptığını, annesinin de resim yaptığını belirterek “İmkanım olsa dedemin tüm resimlerini toplamak isterim. Bundan yirmi sene evvel elimdeki bir tabloyu ısrarla almak isteyen bir talipli olmuştu satmak istemediğim için çok yüksek fiyat verdim. Elimdekileri satmak gibi bir niyetim yok aksine alabildiğim resimler olursa almaya devam ediyorum.” dedi.
 
Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, Hoca Ali Rıza’nın torunu ile sergiyi gezdiği sırada “Hoca Ali Rıza’nın sulu boya, kara kalem ve guaj çalışmalarında çok ince ustalık vadır. Kendisi doğayı gözleyen, doğa sevgisini çizgi ve renklere döken ilk Türk ressamı. Türk resim tarihi hakkında öğretici olacağına inandığımız bu serginin ziyaretçiler tarafından beğenileceğini biliyorduk nitekim ilgiden çok mennunuz. Anaokulu yaşından başlayarak üniversitelere ve derneklere kadar çok kalabalık grupların ilgiyle gezdiğini görüyoruz.” dedi.
 
Sergi kadar katalogun da kendisini etkilediğini belirten Ener; “Çok özenle, titizlikle ve sanat konusunda yetkin kişiler tarafından hazırlanmış olduğunu görebiliyorum. Bu güne kadar ki Hoca Ali Rıza sergileri içinde beni en çok etkileyen katalog bu oldu” diye ekledi.  
 
Dedesinin resimlerinin her birinin kendisi için ayrı bir anlamı ve değeri olduğunu söyleyen Ener, bu sergide Arkas Koleksiyonu’nda yer alan ve katalogun kapağında da kullanılan Hoca Ali Rıza tablosunu çok sevdiğini söyledi.

Yapı Kredi – Arkas işbirliği ile açılan sergi iki aylık sürede 6.500 kişi tarafından ziyaret edildi. Sergi 28 Aralık’a kadar Pazartesi günleri hariç haftanın her günü açık.
 
Çubuklu Sırtlarından Boğaza Bakış
Ön planda yer alan köşk ve taş duvarlarla çevrili bahçesi tablonun sağ bölümünü kaplıyor. Neo Klasik mimari yapı, yanındaki fıstık çamı ve bahçedeki ulu ağaç dikey duruşları ile kompozisyonun yatay gidişini dengeleyen elemanlardır. Bahçe duvarının diyagonal uzanımı ile onu karşılayan taşlar ve çalılar bakışımızı sakin maviliğe ve karşı kıyıya çekmektedir. Köşkün bahçesindeki çiçekler, ağaçlar, taş duvarlar ve irili ufaklı kayalardaki incelikli işçilik zengin dokusal değerler oluşturuyor. Karşı kıyıya doğru yol almakta olan yelkenli, vapur ve kayık hem deniz üzerindeki yaşamın belirtileridir hem de orta plan ile arka plan arasındaki bağlantıyı oluştururlar. Bu manzara izleyene son derece gerçekçi görünür çünkü sanatçı doğadan aldığı notları bir araya getirmektedir.
 
ARKAS SANAT MERKEZİ; 1380 Sok. No.1 Alsancak-İzmir – 0232 464 66 00
Ziyaret; Pazartesi hariç, Salı-Pazar 10.00-18.00, Perşembe 10.00-20.00

 

Diğer Mecralar

Menü