Türkiye’nin ilk otomotiv ihtisas limanı Autoport yeniden kapılarını açıyor

Arkas Holding

Otomotiv sektörünün özel liman ihtiyacını karşılamak üzere inşa edilen Arkas Holding iştiraklerinden Autoport sektörün önemli bir çözüm ortağı olarak hizmet verecek.
 
 
Bitmiş araç lojistiğinde stratejik bir konumda bulunması ve önemli bir park kapasitesine sahip olması nedeniyle otomotiv sanayii, Ro-Ro gemi işletmecileri için kritik bir tesis hüviyetine sahip olan AUTOPORT, işletme faaliyetlerine yeniden başlamış bulunmaktadır.
 
Autoport, ilk olarak 2008 yılında faaliyete geçmesini müteakip, üçüncü bir şahsın Maliye Bakanlığına karşı açtığı dava nedeniyle  2013  Eylül ayından beri hizmetlerine ara vermiş bulunmaktaydı. Arkas Holding Hukuk Direktörü Av.Hasan Ünal’ın verdiği bilgiye göre; dolgu ve iskele alanı için yapılan  kullanım hakkı sözleşmesi ile ilgili dava sonuçlandıktan sonra Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından Mahkeme kararındaki gerekçeler yerine getirilerek kullanım izni sözleşmesi 2058 yılına kadar geçerli olmak üzere yenilenmiş olup, söz konusu dolgu ve iskele alanı Autoport’a tahsis edilmiştir.
 
 
Kocaeli’nin Yeniköy Beldesi’nde 150 bin metrekare alan üzerine kurulu terminal konumu itibari ile Doğu ve Güney Marmara’da yerleşik otomotiv üreticileri ve distribütör firmaların tesislerinin kesişme noktasında yer alıyor. Yıllık 400 bin araç elleçleme kapasitesi bulunan, uluslararası standartlarda Türkiye otomotiv endüstrisinin ihtiyaçlarına göre tasarlanan terminal, ithal ve ihraç edilen tüm markalara hizmet veriyor.  Otomotive uygun fiziksel altyapısının ve işletme sisteminin üst düzeyde olmasından dolayı otomotiv firmaları ve gemi işletmecileri tarafından tercih ediliyor.

Diğer Mecralar

Menü