Türk zeytinyağının Çin pazarındaki başarısı Kristal, Şangay’daki Carrefour marketlerinde satılan tek Türk zeytinyağı

Arkas Holding

1938’den bu yana Türkiye’de zeytinyağı pazarının önde gelen firmalarından biri olan ve Amerika, Almanya, İngiltere, Danimarka, Norveç, İsveç, İran gibi 25’ten fazla ülkeye kendi markası ile zeytinyağı ihracatını gerçekleştiren Kristal Yağları, zeytinyağı pazarında İspanyol ve İtalyan üreticilerin hakimiyetinde olan Çin’e yeni sezonda ikinci parti ihracatını gerçekleştirdi. Yurt içi ve yurt dışında birçok zincir markette tüketiciyle buluşan Kristal, Çin’in zincir market devi olan Carrefour ile imzaladığı anlaşma sayesinde, Carrefour Şangay raflarında “Tek Türk Markalı Zeytinyağı” olma özelliğini gururla sürdürüyor. Çin’de Şangay Carrefour Marketleri’nin 29’unda, Çin hükümetine bağlı büyük zincirlerden Direct Import Goods Mağazaları’nın 11’inde ve birçok yerel markette Kristal Zeytinyağı satılıyor.  Kristal Yağları Genel Müdürü Christopher Dologh “Ürün kalitesinden hiçbir zaman ödün vermeden üretim yapıyoruz. Cam şişe gıda ile etkileşimi en az olan dolayısıyla en sağlıklı ambalaj malzemesidir. Türkiye’de olduğu gibi zeytinyağını Çin’de de cam şişelerde tüketiciye sunuyoruz.  Son 5 yıldır Çin’e 1 milyon şişenin üzerinde natürel sızma zeytinyağı ihracatı yaptık,  yaptığımız anlaşma sayesinde ihracatımızı 2015’te 500 bin şişe daha artırmayı hedefliyoruz.” dedi.
Kristal, Şangay’da gerçekleşen FHC China Gıda Fuarı’na katılarak, ziyaretçilerine Kristal Riviera ve Kristal Natürel Sızma Zeytinyağı tadım ve tanıtımını gerçekleştirdi. Fuarda yaptığı görüşmeler sonucunda, gıda ve sağlık trendleri nedeniyle geçmiş yıllara göre zeytinyağına olan ilginin arttığını gözlemleyen Kristal, Çin’in en büyük kenti olma özelliğine sahip Şangay’da her geçen gün daha çok tüketiciye ulaşıyor.

Kristal Yağları Hakkında
Kristal, lezzetine ve kullandığı zeytinlerin bölgesine göre Kristal Yumuşak Doğal Lezzet ve Kristal Dolgun Güçlü lezzet olmak üzere 2 çeşit natürel sızma zeytinyağını pazara sunuyor. Kristal Yumuşak Doğal Lezzet’te tamamen Körfez Bölgesi’nde yetişen Ayvalık çeşidi zeytinlerinden elde edilen zeytin yağları kullanılıyor. Kristal Yumuşak Doğal Lezzet, Ayvalık tesisinde son derece modern teknikler kullanılarak elde ediliyor. Kristal Dolgun Güçlü Lezzet’te ise Güney Ege’nin memecik çeşidi zeytinlerinden elde edilen ve uzman tadımcılar tarafından seçilen en leziz zeytin yağları kullanılıyor.  Riviera, bilindiği üzere rafine zeytinyağı ile natürel zeytinyağının harmanlanmasıyla elde edilen bir zeytinyağı çeşididir. Kristal’in tesislerinde zeytinyağının üretiminde kimyasal kullanılmadan, sadece fiziksel işlem yapılıyor, yani su buharı kullanılıyor. Kristal Riviera hazırlanırken harmanlama işleminde maliyet farkı gözetmeksizin Türkiye’de en kaliteli natürel sızma zeytinyağının üretildiği Körfez Bölge’si yağları kullanılıyor. Dolayısıyla, Kristal Riviera koklandığı zaman zeytin meyvemsiliği hissediliyor ve kusur içermiyor.
Kristal tesislerinde ham madde olarak girişten mamul madde olarak çıkışa kadar üretimin her aşamasında çok titiz bir kalite kontrol işlemi yapılarak ürünler tüketicinin beğenisine sunuluyor.  Kristal ürünleri iç pazarda Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin denetimi altında olup, kalite uygunluk sertifikası ile belgelendirilmiştir. Aynı program, merkezi Madrid’de bulunan Uluslararası Zeytin Konseyi’nin de kalite kontrol programına üye olduğundan uluslararası alanda da denetimi yapılmaktadır.  Dolayısıyla Kristal Yağları, hem ulusal hem de uluslararası pazarlarda denetlenmekte ve kalite bakımınından onaylanmaktadır. Ayrıca Kristal Yağları’nın tüm ürünleri TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi,  TS EN ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, Helal Gıda ve Koşer sertifikalarına sahiptir.
Zeytinyağı kültürüne sahip köklü bir firma olan Kristal’in ürünleri Türkiye’de tüketici nezdinde yapılan kör tadımlarda birinci gelmektedir.

Diğer Mecralar

Menü