STILL, Arser ile intralojistikte sürdürülebilirlik için elele

Arkas Holding

 İstanbul, 21.03.2013 – Arser, seri üretilen ilk hibrid forklift olan STILL RX 70‘i  ilk defa Win Fuarı’nda tanıttı. STILL, RX 70 Hybrid modeliyle, Hibrid forklifti ilk seri üreten firma oldu.
 
Araç, tasarım ve gelişim sürecinde sadece çevresel koşullarla sınırlı kalmayıp, ekonomik bakış açısıyla da ilgi çekici hale geldi. Aracın tasarımında, kendi sınıfının en yüksek enerji tasarrufu sağlayan forklifti olarak tanınan dizel forklift RX 70 esas alındı. Hibrid versiyonunda, yüzde 15 kadar daha fazla yakıt tasarrufu yapılabiliyor. Daha düşük enerji sarfiyatı aynı zamanda daha düşük CO2 emisyonu anlamına geldiğinden bu ürün STILL ve Arser’in, intralojistikte sürdürülebilirlik konusuna önem verdiğini gösteriyor. 
 
Daha düşük enerji kullanımının sırrı, yakıt deposuna ek olarak enerji üretimi sağlayan “Ultra-Caps” (Yüksek performanslı çift kademeli kondansatörler).  Aracın arka kısmında yer alan bu parça aracın frenlenmesi sırasında açığa çıkan enerjiyi depolamaya yarıyor. Bu şekilde kazanılan enerji daha sonra, dizel motoru tarafından tahrik edilen jeneratör üzerinden, aracın elektrikli motorunu çalıştıran enerji olarak kullanılıyor. Bütün sistemleri birleştirme görevini, ilave enerji deposunun şarj ve deşarjına da kumanda eden güç elektroniği üstleniyor.
 
Ultra-Caps, yüksek akımları hızla üstlerine almaları ve ivmelenme süreçlerinde aynı kolaylıkla tekrar geri veriyor. Depodan sağlanan destek sayesinde içten yanmalı motor, ivmelenme sırasında yaklaşık yüzde 30 daha az yükleniyor. İvmelenme sırasında içten yanmalı motorun devir sayısı, elektrikli motorun da katkısıyla yüzde altı oranında azaltılıyor.
Diğer avantajlar: RX 70 Hybrid, daha sessiz çalışıyor. 44 Kilowatt (KW) gücünde bir dizel motor yerine, aynı performansı sağlayan sadece 30 KW’lık bir dizel motor kullanılıyor. Sürüş ve kaldırma hareketleri akıllı kumandayla sağlanıyor. Elektrikle ayarlanabilen bir hidrolik pompası, kaldırma sırasındaki enerji tüketimini düşürüyor. Toplamda RX 70 Hybrid, daha fazla verimlilik ve çevre sorumluluğu sunan yeni bir kilometre taşı oluyor.
 
RX 70 Hybrid’ler, 3,0 ve 3,5 Ton kaldırma kapasitelerinde üretiliyor. İçecek sanayiinde kamyonların yüklenmesinde ve boşaltılmasında olduğu gibi sık frenleme ve ivmelendirme süreçlerinin yoğun olduğu iş kolları en uygun kullanım alanları arasında sayılabilir.
 
Yılda 1.500 çalışma saati baz alındığında STILL RX 70 Hybrid  yatırımı, iki yıldan az bir sürede kendini amorti ediyor.
 
STILL ve Arser,  aynı zamanda “klasik” benzinli, dizel ve elektrikli forkliftlerin de mümkün olduğunca daha verimli işletimine olanak tanıyan teknolojilerin yer aldığı ürünleri de tanıttı. Blue-Q teknolojisi bir düğmeye basarak devreye alınabilen ve zemin taşıma araçlarında enerji sarfiyatını yüzde 20 oranına kadar azaltan, ekonomikliğe ve çevre sorumluluğuna katkı sağlıyor. Sürücü, araçta mavi düğmeye (Blue-Q) basarak enerji tasarrufu modunu etkinleştiriyor. Bu da daha az lastik aşınması, akülerin çalışma ömrünün uzaması, yükleme başına sarf edilen zamanın kısalması, özetle maliyetin düşmesi, aynı zamanda çevrenin de korunması anlamına geliyor.
STILL Hakkında
STILL, kullanım amacına uygun üretilen işletme içi lojistik çözümlerini tüm dünyaya sunuyor ve forkliftler ile depolama tekniğinin, yazılımın, hizmetlerin ve servisin akıllı iş birliğini gerçekleştiriyor. Firmanın kurucusu Hans Still’in 1920 yılında yaratıcılık, girişimcilik ve kalite anlayışıyla başlattığı hamle, büyük bir süratle tüm dünyada tanınan güçlü bir marka haline geldi. Bugün artık araştırma ve geliştirme, üretim, satış ve servis bölümlerindeki 7.000’den fazla uzman personel, müşterilerin taleplerini dünyanın her yerinde karşılamak için görev yapıyor. Şirket başarısındaki anahtar rolü, büyük ve küçük ölçekli işletmeler için sektöre özgü komple paket sunumlarından etkin depo ve malzeme akış yönetimi için bilgisayar destekli lojistik programlarına kadar uzanan yüksek verimli ürünler oynuyor. STILL’i internette www.still.de web sayfasından veya Facebook’ta www.facebook.com/still sayfasından takip edebilirsiniz.
 
Arser Hakkında
1996 yılında Arkas Holding bünyesinde kurulan Arser İş Makineleri Servis ve Ticaret, İstanbul ve İzmir’de bulunan iki ofisi başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli lokasyonlarındaki ofisleri ve her geçen gün gelişmekte olan bayi ağı ile tüm Türkiye’ye istif makineleri sektöründe satış, kiralama, yedek parça ve satış sonrası hizmetleri sunuyor. Arser, 2001 yılından beri STILL GmbH forklift, çekici ve depo ekipmanlarının, 2010 yılının başından itibaren ise İtalya menşeli Combilift Srl. ve İrlanda menşeli Combilift Ltd. markalarının Türkiye mümessilliğini yürütüyor. 2006 senesinde oluşturduğu e-part markası ile transpalet, raf sistemleri, akü ve ekipmanları, lastik ve filtre gibi son sarf malzemeler ve özel üretim depolama araçlarının satış ve servisini Türkiye çapında sağlıyor. Arser, AFD (Arser Forklift Değerlendirme) markası ile ikinci el forklift ve depo ekipmanlarının revizyon ve satış süreçlerini gerçekleştiriyor.

Diğer Mecralar

Menü