Sona ermeden mutlaka görün! Batılının fırçasından Ege’nin bu yakası sergisinde son günler

Arkas Holding

Arkas Sanat Merkezi’ndeki oryantalist resim sergisi “Batılının Fırçasından Ege’nin Bu Yakası” haftaya sona erecek. Zonaro’nun 6 başyapıtından biri olan Bayram tablosu da ilk defa bu sergide görülebiliyor.
“Batılının Fırçasından Ege’nin Bu Yakası” adlı 150 yıllık zaman dilimini kapsayan sergi, İstanbul’un, İzmir’in ve genelde Osmanlı topraklarının ilham verdiği birbirinden değerli oryantalist sanatçıların başyapıtlarını ziyaretçilerin beğenisine sunuyor. 16 Nisan tarihinden bu yana Arkas Sanat Merkezi’nde devam eden sergi 30 Haziran Cumartesi günü sona eriyor.
 
İzmir’de bugüne kadar yapılmış en kapsamlı oryantalist eserler sergisi olan ve bir kısmı ilk kez sergilenen eserlerden oluşan sergide, Zonaro’nun 6 başyapıtından biri olarak kabul edilen Bayram tablosonu da görmek mümkün.
 
Zonaro, De Mango, Preziosi, Brest, Ziem, Curtovich, Warnia-Zarzecki, Boulanger, Ernst gibi 52 oryantalist dönem sanatçısının 109 değişik eseri bulunuyor.
 
Ege odası
 
Ayrıca sergi odalarından birinde Ege bölgesine değinen tablolar mevcut.
Bu bölümde, İzmirli ressam Curtovich’in elinden iki adet günlük hayata dair resim ve bir Bahribaba görüntüsü, Carl Haag’ın resmettiği iki adet Zeybek, Decamps’ın bir peyzajı görülebilir; Ege sahilinde antik kalıntıların resmedildiği bir peyzaj çalışması da, sergide kaçırılmamasi gereken eserlerden bir tanesi.
 
Arkas Sanat Merkezi , 30 Haziran Cumartesi gününe kadar Pazar günleri hariç 10:00-18:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.  
 
Yaz dönemini yeni serginin hazırlıkları ile geçirecek olan Arkas Sanat Merkezi, bir sonraki sergisini Eylül ayında sanatseverler ile buluşturacak…
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Diğer Mecralar

Menü