Seyyahların gözünden Anadolu’yu keşfetmek için son günler

Arkas Holding

Arkas Sanat Merkezi’de devam eden, “Anadolu Seyahatleri 19. Yüzyıl” sergisi 18 Aralık Pazar günü kapanıyor. Anadolu’yu gezginlerin gözünden yeniden keşfetmek ve sergi için Fransa’nın önde gelen müze ve kurumlarından getirilen pek çoğu daha önce hiç sergilenmemiş eserleri görmek için son günler.  
 
“Anadolu Seyahatleri 19. Yüzyıl” sergisi 19. Yüzyıl’da, arkeologlardan, sosyologlara, tarihçilerden, ressamlara ve hatta bilim insanlarına kadar bir çok gezginin Doğu’yu anlamak ve tam bir portresini oluşturabilmek için çıktıkları “Anadolu Seyahatleri”nin ardından hazırlayıp arkalarında bıraktıkları ayrıntılı ve ilginç belgeleri sunuyor. Batılı gezginlerin İzmir’den hareketle katettikleri Anadolu seyahatleri hakkında seyahatnameler, belgeler, fotoğraflar, gravürler, tablolardan aktarılan bilgiler doğrultusunda, 19. yüzyılda Anadolu’nun sosyal, ekonomik ve kültürel yapısı üzerine bir bakış sunuluyor.
 
7 binden fazla ziyaretçi
 
Açıldığı günden bu yana 7 binden fazla ziyaretçi ağırlayan sergide Arkas Koleksiyonu’ndan 32 yağlı boya tablonun yanısıra Le Blanc Belediye Kütüphanesi, Lyon Belediye Kütüphanesi, Fransa Milli Kütüphanesi, Louvre Müzesi, Orsay Müzesi, Bordeaux Güzel Sanatlar Müzesi, Tours Müzesi koleksiyonlarından yaklaşık 300 eser  yer alıyor. Serginin bilimsel çalışmalara dayanması ve tarihi, arkeolojik, sosyolojik öğeleri de aynı anda barındırması nedeniyle okulların da çok ciddi ilgisi oldu. Ziyaretçilerin yüzde 50sinden fazlasını anaokulundan üviversiteye kadar öğrenciler oluşturdu.
 
Sergi kapsamında Fransa Milli Kütüphanesi’nden getirilen Girault de Prangey’nin dagereotip koleksiyonu Türkiye’ye ait bilinen ilk fotoğraflar olması açısından dikkat çekerken Antropolog Chantre’ın belgelerinden bugüne kadar hiç ödünç verilmemiş eserler spot altına alınıyor. 
 
Sergide Türk-Fransız ilişkilerinin yeniden başlaması açısından önem taşıyan, Louvre Müzesi’nden Malatya kazıları için özel bir bölüm de bulunuyor. 19. yüzyılda Anadolu’nun antik kentleri, günlük yaşantısı, gelenek görenekleri, anıtları, büyük bölümü ilk kez sergilenen eserlerle gün ışığına çıkıyor.
 
Dileyen misafirler önceden rezervasyon yaptırarak ücretsiz rehberlik hizmetinden yararlanabiliyor. 

Diğer Mecralar

Menü