Santa Maria Konserleri’nde 3. yıl

Santa Maria Konserleri'nde 3. yıl

Diğer Mecralar

Santa Maria Konserleri’nde 3. yıl

Arkas Holding

Arkas Holding tarafından organize edilen ve Santa Maria’da gerçekleşen konserlerin üçüncü yılında, dinleyiciler klasik müzik alanında en beğenilen eserlerin eşliğinde iki gün boyunca müzik ziyafeti yaşadı.

Arkas Holding organizasyonuyla geleneksel hale gelen Santa Maria Konserleri bu yıl da klasik müzik severlere unutulmaz iki gün yaşattı. Konserleri iki günde toplam 500’e yakın İzmirli dinledi.

Türkiye’nin ilk kurumsal triosu olan Arkas Trio’nun ardından konserlerin ikinci günü ise kilise orguyla resital veren organist Wolfgang Abendroth’a güçlü sesiyle soprano Birgül Su Ariç eşlik etti.

Arkas Trio’dan unutulmaz performans
Konserlerin ilk günü 16 Mayıs’ta sahne alan Arkas Trio, F.Schubert, F. Mendelssohn ve J.Brahms’a ait eserlerini dinleyicilerle buluşturdu.
Arkas Trio, ülkemizde yetişen ve kendi kuşaklarının en iyi sanatçıları olarak tanınan, uluslararası yarışmalarda dereceler ve özel ödüller kazanan keman solist sanatçısı Tuncay Yılmaz ve piyano solist sanatçısı Emre Elivar ile ’Uluslararası Çaykovski Yarışması’nda birincilik kazandıktan sonra dünyaca tanınan Alman çello solisti Gustav Rivinius’tan oluşuyor. Farklı ve tematik projelerin içinde yer almayı ilke edinen Arkas Trio, zaman zaman bu projeleri sosyal  sorumluluk  misyonu ile de birleştirirken geliştirdiği repertuvarı  ile bir araya geliş amacını hiç bir zaman unutmadan klasik müziğe olan ilgiyi artırmaya yönelik çalışmalarına devam ediyor.

Arkas Trio ilk cd kaydı ile pek yakında müzik piyasalarında
Verdiği başarılı konserlerin ardından çalışmalarını aralıksız sürdüren Arkas Trio 2016 yılında yaptığı Turina, Saint-Seans ve Piazzola’nın eserlerinden oluşan kaydı Ak Müzik ile piyasaya sürmeye hazırlanıyor. 2017 yazında raflarda yerini alacak olan ilk CD’nin ardından ise 2018 yılında ikinci CD de klasik müzikseverlerle buluşacak

İkinci akşam ünlü organist ilk kez İzmir’deydi
19. yüzyılda Verona’da yapılmış ve İzmir’de yaşanan depremler ve aradan geçen yılların oluşturduğu hasarlarla zaman içinde kullanılmaz duruma gelmiş olan org, Arkas’ın desteği ile gerçekleştirilen restorasyonun ardından 2014 yılında suskunluğunu bozmuştu.
Arkas tarafından restore edilen, 19. yüzyıl İtalyasında yapılmış St. Maria kilisesenin tarihi org’u ile son iki yıldır konserler veren usta Alman org sanatçısı Geffert’ten sonra, bu yıl bir başka Alman usta sanatçı olan Wolfgang Abendroth Santa Maria konserler dizisine katıldı.  Organistin 17 Mayıs akşamı verdiği resitaline, ünlü soprano Birgül Su Ariç de konuk sanatçı olarak katıldı. Bach’tan Vivaldi’ye ve Brahms’tan Bellini’ye bir çok eser seslendirildi.
 
1978 yılında Osnabrück’te müzisyen bir ailenin çocuğu olarak doğan Abendroth, altı yaşında piyano, onbir yaşında ise org çalmayı öğrendi. 1997 yılında Jugend Musiziert’te org performansıyla birincilik ödülüne layık görülen Abendroth, piyano ve obua kategorilerinde de ödül aldı. Bir org sanatçısı olarak uluslararası alanda önemli ödüller kazandı. Sanatçı 2002 yılında Düsseldorf’un en önemli Protestan kilisesi olan Johanneskirche’te koro şefi ve orgcu olarak görevlendirildi. Wolfgang Abendroth ayrıca 2005 yılından bu yana Herford’daki Hochschule für Kirchenmusik’te ve 2013’ten beri kendi de eğitim gördügü Köln’deki Hochschule’de org dersleri veriyor.

Org Hakkında Teknik Bilgi
St. Maria Kilisesi Orgu iki klavyelidir. Büyük Org, koro zeminine yaklaşık 1,50 m. mesafede kurulmuş en büyük konsola sahiptir. Boruları, alt bölümün içerisinde, Büyük Org’un üzerinde yer alır ve hava üfleme aleti ile birlikte daima koro zeminine 3,10 m. mesafededir. Klavyelerin her biri 58 tuşludur ve Bas-Soprano Do#3-Re ses değişimi ile Do1 ile La5 aralığındadır. Pedal klavyesi, düz ve paralel pedalları olan, Do1-Re3 arasında 27 notadan oluşan gerçek ses aralığına sahiptir.

Arkas Trio Hakkında:
2011 yılında kurulan ve Türkiye’deki ilk kurumsal trio olan Arkas Trio; ülkemizin ender yetişen ve kendi kuşaklarının önde gelen sanatçıları olarak tanınan ve uluslararası yarışmalarda dereceler ve özel ödüller kazanmış keman sanatçısı Tuncay Yılmaz ve piyano sanatçısı Emre Elivar ile Uluslararası Çaykovski Yarışması’nda birincilik kazandıktan sonra dünya çapında tanınan Alman çellist Gustav Rivinius’tan oluşmaktadır.

Arkas Trio Türkiye’de İzmir, İstanbul, Mersin ve Ankara gibi önde gelen şehirlerimizin uluslararası müzik  festivallerinde vermiş olduğu konserlere ek olarak; İstanbul Devlet Senfoni, Bursa Bölge Devlet Senfoni, Bilkent Senfoni Orkestraları eşliğinde Beethoven’in Triple Konçertosu ve Efes Celsus Kütüphane’sinde Franz Liszt Oda Orkestrası eşliğinde Martinu’nun Triple Konçertosu’nu  yorumladı.
Yurt dışında ilk kez Berlin Adlon’da sahne alan Arkas Trio; Saarland ve Köln konserlerinde yorumladığı klasik repertuvarının yanı sıra az bilinen oda müziği eserlerini repertuvarına almayı ve dinleyiciyle buluşturmayı kendisine misyon edindi.

Arkas Trio, kurulduğu yıldan itibaren birçok eserin dünya ve Türkiye prömiyerlerini seslendirmesiyle de biliniyor. Ankara’da Başkent Akademik Orkestra eşliğinde Martinu Üçlü Konçertosu ve İzmir’de Fazıl Say’in ‘Space Jump’ adlı triosunun Türkiye prömiyerleri bunlar arasında yer alıyor. 2014 yılında değerli besteci Kamran İnce tarafından Arkas Trio’ya özel olarak bestelenen “Fortuna Sepio Nos”  adlı eser çağdaş klasik müzik alanında oldukça dikkat çekti. Arkas Trio, eserin dünya prömiyerini İstanbul Süreyya Operası’nda gerçekleştirdi.
Farklı ve tematik projelerin içinde yer almayı da ilke edinen Arkas Trio’nun; ünlü organist Johannes Geffert’in “19. yüzyılda Verona’da  yapılmış  ve 2014’te yeniden restore edilmiş” Santa Maria Kilisesi Orgu performansı eşliğinde vermiş olduğu konser, Santa Maria Konserleri’nin ilkini oluşturdu. Gelenekselleşen Santa Maria Konserleri kapsamında Arkas Trio; Nisan 2016’da Beethoven repertuvarı, Mayıs 2017’de ise Schubert, Brahms ve Mendelssohn’un trioları ile sahne aldı.

Tematik konserlerini sosyal  sorumluluk  misyonu ile birleştiren Arkas Trio; Dünya Kadınlar Günü kapsamında  birçok konser gerçekleştirdi. Kadın bestecilerin klasik müzik dünyasındaki yerine dikkat çekilen bu konserlerde; Clara Schumann ve Mel Bonis gibi daha az bilinen kadın bestecilerin trio eserlerine yer verdi. 

Diğer Mecralar

Menü