Orion Eğitim Vakfı'na bağlı Özel Piri Reis Güzelbahçe Ve  Karşıyaka Okulları  2014-2015 eğitim, öğretim yılına büyük bir coşkuyla başladı. 
 
Piri Reis'in Güzelbahçe ve Karşıyaka'daki iki okulunda toplam 694 öğrenci eğitim görüyor. Orion Vakfı'nın kuruluşunda ve okul binaların yapımında önemli misyonlar üstlenen Lucien Arkas,  Mayıs ayından bu yana Vakfın Yönetim Kurulu  Başkanlığı'nı yürütüyor.
 
Yeni eğitim ve öğretim yılının açılışı nedeniyle düzenlenen törende konuşan Lucien Arkas; "Ben ve Orion Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu'nda yer alan arkadaşlarım bu görevden sadece haz değil aynı zamanda büyük bir mesuliyet duyuyoruz. Görevi  üç ay önce devraldık, kurumsallaşmaya gayret ediyoruz. Piri Reis Okulları'nın felsefesi sadece Fransız dilini öğretmek değil, bir yaşam tarzı olan Fransız kültürünü almış dünya ile entegre bireyler yetiştirmektir. Bunu öğretmenlerimize vakit bırakarak yapabiliriz. Aktiviteyle çocuklara o yaşam alışkanlığını verebilmeleri için yüklerini biraz azaltalım istedik ve öğretmen sayımızı artırdık  Bu yıl 20'si Türk, 12'si  Fransız olmak üzere toplam 32 yeni öğretmen kadromuza dahil oldu" dedi.
 
Özel Piri Reis Okulları'nda 24'ü Fransız olmak üzere, 8 ingilizce öğretmeni ile birlikte toplam 124 öğretmen görev yapıyor. 
 
Orion Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu, Lucien Arkas Başkanlığı'nda, Başkan Yardımcısı Hasan Denizkurdu olmak üzere Zerrin İnanç, Deniz Sipahi,Ahmet Tükel VE  Selim Bonfil'den oluşuyor.  Yönetim Kurulu Üyeleri'nin çoğunluğunun Saint Joseph mezunu olması, Fransızca eğitime ve Fransız kültürüne yakın olmaları ayrı bir avantaj sağlıyor. Yönetim Kurulu Üyeleri kendi aralarında bir görev dağılımı yaparak okuldaki eğitim ve fiziksel koşullarının kalitesini hızla artırmayı hedefliyor.
 
Lucien Arkas, yaz tatili süresi içinde hızla spor alanları ile birlikte sanatsal ve sosyal aktivite alanlarının yeniden düzenlendiğini ve fiziki koşullarının daha da iyileştirildiğini ifade etti. Okulun bilgi işlem altyapısının da tamamen yenilenerek daha çok öğrencinin yararlabileceği ve daha hızlı internet kullanabileceği hale getirildiğini ekledi.
 
Mutlu öğretmenlerin mutlu öğrenci, mutlu öğrencinin de mutlu veli yarattığını ifade eden Arkas; "Çocuklarımıza sadece bir lisan öğretmek yetmez. Tabi ki   dünyayı yöneten dil İngilizce'dir. Fakat bu dilin bir zaafı var; İngilizce öğrenince başka lisan öğrenmeye gerek duymuyorsunuz. Oysa Fransızca öğrenince Latin dillerine yakınlaşıyorsunuz, İtalyanca ve İspanyolca aynı köktür. Ayrıca bütün batı Afrika'da Fransızca konuşulur. Bu nedenle geriye değil ileriye bakmak ve çocuğumuzu yarının koşullarına hazırlamak lazım" diye konuştu.
 
Tören öğrencilerin mini konser ve dans gösterileri ile sona erdi.