İzmir Arkas Sanat Merkezi'nde 07 Eylül'de kapılarını açan "Arkas Koleksiyonu'nda: Doğa, Bahçeler, Düşler" sergisi Ocak ayının son günlerine kadar ziyarete açık olacak.  Sergi, Mart başı itibariyle İstanbul'da yer alan Elgiz Müzesi'nde izleyiciyle buluşacak. Aynı dönemde Elgiz koleksiyonundan "Mitler ve Hayaller" temalı seçki de İzmir'de Arkas Sanat Merkezi'nde sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

"Doğa, Bahçeler, Düşler" sergisi, 16. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan dönemde üretilmiş heykel, dekoratif sanatlar ve tekstil sanatına ait önemli örnekleri bir araya getiriyor. Doğayı yücelten , sanatsal üretimin zaman içerisinde geçirdiği değişimi de gözler önüne seren eserler arasında Peder Mork Monsted, Alfred Sisley, Maurice de Vlaminck, John William Godward, Maurice Denis, Sami Yetik, Hoca Ali Rıza, Nazmi Ziya imzalı tablolarıyla beraber Rönesans dönemi Flaman duvar halıları, Art Nouveau dönemi cam objeler öne çıkan eserler arasında. İzmir'de Ocak sonuna kadar gezilebilecek olan sergi, Mart ayından itibaren İstanbul'da Elgiz Müzesi'ne taşınacak.

Arkas Sanat Merkezi'nin Mart ayından itibaren ev sahipliği yapacağı, Billur Tansel'in küratörlüğünü yaptığı, "Mitler ve Hayalleler" Elgiz koleksiyon sergisinin çıkış noktası ise pek çok açıdan zor günlerden geçen dünyanın ekolojik kaygıları olacak. Sergide; Azade Köker, Barbara Kruger, Burhan Doğançay, Cindy Sherman, Hale Tenger, Xavier Veilhan ve çağdaş sanatın daha bir çok önemli temsilcisinin eserleri yer alacak.

Eş zamanlı bu iki sergi Türkiye'deki iki büyük koleksiyonun kendi mekanlarında birbirlerine ev sahipliği yapmasına vesile olacak.

 

Arkas Koleksiyonu'nda "Doğa, Bahçeler, Düşler" Sergisi

07 Eylül 2021- 30 Ocak 2022

Ziyaret günleri: Pazartesi hariç her gün, 10:00 - 18:00

Rezervasyon: (0 232) 464 66 00

Giriş: Ücretsiz

www.arkassanatmerkezi.com

Zamana Dönemsel Bir Bakış

Arkas Sanat Koleksiyonu'nu bütüncül bir bakış açısıyla sunan Arkas Sanat Urla, antik dönemden etkiler taşıyan yalın ve etkileyici mimarisi eşliğinde sanatseverleri dönemsel bir yolculuğa çıkarıyor. Arkas Koleksiyonu'nu sanatseverlerle paylaşmak amacıyla kurulan Arkas Sanat Urla'da Rönesans dönemine ait duvar halıları, Avrupa'da hanedan üyeleri için tasarlanan zırhlar ve silahlar ile Batı resim ve heykel sanatının yy sonu-0. Yy başına ait dönemden Georges Braque, Francis Picabia, Moise Kisling, Auguste Rodin, Camille Claudel gibi önemli sanatçılarına ait eserler yer alıyor.

Arkas Sanat Urla

Ziyaret günleri: Salı ve Perşembe, saat 11:00-17:00

Rezervasyon: (0 232) 761 04 80

Giriş: Ücretsiz

www.arkassanaturla.com

Denizcilik Tarihine Yolculuk

Denizcilik mirasının yüzlerce yıllık somut tanıklarıyla sektörün tarihine ışık tutan Arkas Deniz Tarihi Merkezi, M.Ö. 1000 yılından 21. yüzyıla kadar uzanan dönemin denizcilik tarihi sürecini yaşatıyor. Tarihte iz bırakmış gemilere tekrar hayat veren maketlerin yanı sıra denizcilik tarihinde yer alan önemli olayların ve kahramanlarının resmedildiği merkez, Türk ve yabancı sanatçılara ait  tablolar ve gemi antikalarına da ev sahipliği yapıyor.

Arkas Deniz Tarihi Merkezi

Ziyaret Günleri: Salı, Perşembe ve Cumartesi 11.00-17.00

Rezervasyon: (0 232) 342 10 11

Giriş: Ücretsiz

www.arkasdeniztarihimerkezi.com