Doğa ve insan arasındaki ilişkiyi Arkas Koleksiyonu'ndan derlenen eserler aracılığıyla tekrar gündeme taşıyan "Doğa, Bahçeler, Düşler" sergisi, İstanbul'da sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Sergi 04 Mart'tan itibaren İstanbul'da Elgiz Müzesi'nde izleyicilerin beğenisine sunulacak. Elgiz koleksiyonundan "Mitler ve Hayaller" temasıyla bir seçki de İzmir'de Arkas Sanat Merkezi'nde ağırlanacak.Arkas Sanat Merkezi ve Elgiz Müzesi yaptıkları iş birliğiyle iki özel koleksiyonun, birbirini destekleyen ve hala içinde olduğumuz pandemi gündeminde birkaç açıdan hatırlatmalar yapan temalarıyla hazırlanan sergilerini, Türkiye'nin iki büyük kentindeki müzelerinde karşılıklı konuk ederek farklı izleyicilerle buluşturacak.

Doğanın henüz bu denli insan tahribatına uğramadığı dönemlerde üretilmiş eserleri bir araya getiren Arkas Koleksiyonu'nda "Doğa, Bahçeler, Düşler" sergisi, insanın doğanın bir parçası olduğunu ve ancak doğayla var olabileceğini hatırlatma amacı taşıyor.  Sergi; resim, heykel, dekoratif sanatlar ve tekstil sanatı gibi sanatın farklı alanlarından seçilen eserlerle, Türkiye ve yurt dışından önemli sanatçıların özgün bakış açılarını bir araya getiriyor. 16. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan döneme ait, doğayı yücelten bu çalışmalar, sanatsal üretimin zaman içerisinde geçirdiği değişimi de gözler önüne seriyor.

04 Mart'tan itibaren İstanbul'da Elgiz Müzesi'nde Müjde Unustası direktörlüğünde ve Jean Luc Maeso küratörlüğünde sanatseverlerle buluşacak olan sergide; Alfred Sisley, Maurice de Vlamick, Maurice Denis ve John William Godward, John Atkinson Grimshaw, Alfred de Breanski gibi Avrupa resim sanatının önemli temsilcilerinin eserlerinin yanı sıra; Hoca Ali Rıza, İsmail Hakkı, Nazmi Ziya Güran ve Sami Yetik gibi önemli Türk ressamların peyzaj konulu eserleri yer alacak. Tablolara ek olarak, Jean-Baptiste Carpeaux, Albert-Ernest Carrier-Belleuse gibi 19. yüzyılın önemli heykeltraşlarının eserleri seçkiyi oluşturan parçalar arasında bulunuyor.

Pek çok farklı döneme ve üretim alanına ışık tutan sergide, 16. yüzyıl Flaman duvar halılarının yanı sıra 19. yüzyıla tarihlenen ve Osmanlı saray halıları geleneğini yansıtan Feshane ve Kumkapı halıları da yer alıyor. Sergideki bir başka eser grubu da cam objelerden oluşuyor. Bahçe teması, Art Nouveau döneminin en önemli temsilcilerinden Emile Gallé ve Daum Nancy atölyelerinden çıkan cam eserlerde hayat buluyor.  Serginin bütününe bakıldığında Alfred Sisley, John William Godward, Maurice de Vlaminck ve Peder Mork Monsted tabloları ile Emile Gallé mobilyaları ilk kez sergilenen eserler arasında yer alıyor.

Her geçen gün doğadaki tahribatın yarattığı etkileri daha da fazla hissettiğimiz şu günlerde, doğanın güzelliği kadar önemine de vurgu yapan bu serginin Elgiz Müzesi ev sahipliğinde geniş kitlelere ulaşması hedefleniyor.

Arkas ve Elgiz koleksiyonları birbirine ev sahipliği yapıyor

Elgiz koleksiyonundan Billur Tansel'in küratörlüğünü yaptığı ve "Mitler ve Hayaller" temasıyla hazırlanan seçki de, 26 Mart'ta Arkas Sanat Merkezi'nde İzmirli sanatseverlere sunulacak. Pek çok açıdan zor günlerden geçen dünyanın ekolojik kaygıları, serginin çıkış noktasını oluştururken; Felix Guattari'nin "ekozofi" kavramı üzerine kurgulanan sergi, kendini tekrar yaratma (autopiese) önerisiyle oluşumunu tamamlayacak. Birbirini bütünleyen iki bölümden oluşan sergide ilk olarak "Mitler" bölümünde ekozofi kavramından ve katmanlarından yola çıkarak yapılan seçkide farklı kültürlerden gelen sanatçıların çeşitli ifade biçimleriyle işaret ettiği, ve bu kaygılarında hissedildiği eserler izlenebilecek. "Hayaller" bölümünde ise bu endişe verici gidişatı vakit kaybetmeden yönünü değiştirebilecek ve kaybedilen değerlere sahip çıkılabilecek alternatif bir dünyanın mümkün olduğu önerisi ortaya konulacak. Seçkide eserlerine yer verilecek sanatçılar arasında Antonio Riello, Barbara Kruger, Burhan Doğançay, Cindy Sherman, Daniele Buetti, Darren Almond, David LaChappelle, David Tremlett, Ergin Çavuşoğlu, Fausto Gilberti, Flavio Favelli, Friedrike Feldman, Hale Tenger, Hiroshi Sughito, Loris Cecchini, Mimo Palladino, Oleg Dou, Olivier Blanckart, Pan Yue, Paul Hodgson, Ömer Uluç, Robert Gligorov, Steinunn Thorarinsdottir, Xavier Veilhan bulunuyor.