Doğa ve insan arasındaki ilişkiyi sanat aracılığıyla tekrar gündeme getiren Arkas Sanat Merkezi, "Doğa, Bahçeler, Düşler" isimli sergisini yoğun ilgi üzerine, yarıyıl tatilini de kapsayacak şekilde, 13 Şubat tarihine kadar uzattı."Doğa, Bahçeler, Düşler" sergisi; sanat, doğa ve insan arasındaki ilişkiyi, Arkas Koleksiyonu'ndan derlenen eserler aracılığıyla tekrar gündeme taşıyor. Resim, heykel, dekoratif sanatlar ve tekstil sanatı gibi sanatın farklı alanlarından seçilen eserler, Türkiye ve yurt dışından önemli sanatçıların özgün bakış açılarını bir araya getiriyor. 16. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan döneme ait, doğayı yücelten bu çalışmalar, sanatsal üretimin zaman içerisinde geçirdiği değişimi de gözler önüne seriyor.

Sergide; Alfred Sisley, Maurice de Vlamick, Maurice Denis ve John William Godward, John Atkinson Grimshaw, Alfred de Breanski gibi Avrupa resim sanatının önemli temsilcilerinin eserlerinin yanı sıra; Hoca Ali Rıza, İsmail Hakkı, Nazmi Ziya Güran ve Sami Yetik gibi önemli Türk ressamların peyzaj konulu eserleri yer alıyor. Tablolara ek olarak, Jean-Baptiste Carpeaux,

Albert-Ernest Carrier-Belleuse gibi 19. yüzyılın önemli heykeltıraşlarının eserleri seçkiyi oluşturan parçalar arasında. Serginin bütününe bakıldığında Alfred Sisley, John William Godward, Maurice de Vlaminck ve Peder Mork Monsted tabloları ile Emile Gallé mobilyaları ilk kez sergilenen eserler arasında yer alıyor.

Doğanın insanlar için öneminin daha iyi anlaşıldığı bu pandemi döneminde, "Doğa, Bahçeler, Düşler" sergisi ile ziyaretçileri günlük rutinlerinden uzaklaştırarak doğanın iyileştirici ve sakin dünyasına davet eden Arkas Sanat Merkezi, düzenlediği etkinlikler ile de öne çıktı. Üniversite öğrencileri ile gerçekleştirdiği projelerin yanında, Pascal Garbe gibi konusunda uzman konuşmacılar ile düzenlediği konferanslar ve çocuklar için hazırladığı bilgilendirici ve eğlenceli okul turları ve hafta sonu atölye programları ile her yaştan ziyaretçiyi ağırladı. Sergiye gösterilen yoğun ilgi nedeni ile, yarıyıl tatilini de kapsayacak şekilde sergiyi uzatma kararı alan Arkas Sanat Merkezi, bu süre içerisinde sergiyi henüz ziyaret edemeyen tüm sanatseverleri doğa ile buluşmak için "Doğa, Bahçeler, Düşler" sergisine bekliyor.

Arkas Sanat Merkezi, Pazartesi hariç her gün saat 10:00-18:00 arasında ücretsiz ziyaret edilebiliyor. Covid-19 önlemleri kapsamında sınırlı ziyaretli alındığından randevu ile ziyaretçi kabul ediliyor.