Navigator’dan “e-defter” uygulamasına özel DES çözümü

Arkas Holding

 Navigator, “e-fatura” uygulamasına geçiş konusunda sunduğu FES çözümüne ek olarak birçok şirket için zorunlu olan “e-defter” uygulamasına geçiş sürecinde de SAP ile entegre DES (Defter Entegrasyon Sistemi) çözümünü firmalara sunuyor.
 
T.C. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından oluşturulan ve 1 Eylül 2014 itibariyle zorunlu hale gelecek “e-defter” uygulamasına geçiş Navigator’ın çözümleri sayesinde daha kolay ve hızlı oluyor. Navigator, bu alanda finans sektörüne 18 yıldır yazılım çözümleri sunan İnfina Yazılım ile işbirliği yaptı. Bu işbirliğinde DES çözümünün, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından akredite edilmiş olması büyük önem taşıdı. Navigator, İnfina Yazılım tarafından geliştirilen DES çözümünün SAP ile entegrasyonunu sağlıyor ve firmalara tam entegre bir çözüm sunuyor. Proje yaklaşık 1 ay sürüyor. Oluşturulacak olan e-defter ve berat (kapak) dosyaları için gerekli olan tanımların girilebilmesi, istenen bir dönem için yevmiye ve büyük defterlerin elektronik olarak oluşturulabilmesi, bunların berat dosyalarının hazırlanabilmesi, e-defter ve berat dosyalarının zaman damgası ile damgalanması, mali mühür ile e-defter ve berat dosyalarının imzalanması ve arşivlenmesi DES’in temel fonksiyonlarının başında geliyor.
Birçok şirket için zorunlu olacak olan “e-defter” uygulaması sayesinde kağıt defter basılmayacağından noter masrafları ortadan kalkıyor. Basılı olarak arşivlenmesine lüzum
kalmadığından şirketlere yer, kağıt, baskı, toner ve kartuş tasarrufu da sağlıyor. Denetimler sırasında ortak bir format ve standart sunulduğundan tüm taraflar için hata payının azaldığı şeffaf ve hızlı bir çözüm haline geliyor.

Diğer Mecralar

Menü