MURAT GERMEN’İN MUTA-MORFOZ ÇALIŞMALARINI GÖRMEK İÇİN SON 5 GÜN

Arkas Holding

Arkas Sanat Merkezi’ndeki “İZMİR: YARINLARA BİR MİRAS” İsimli fotoğraf sergisi 15 Kasım Pazar günü sona eriyor
 
Bir İzmir kenti hafızası niteliğindeki “İzmir: Yarınlara Bir Miras” fotoğraf sergisinde Türk ve uluslarası 18 fotoğraf sanatçısının eserleri 15 Kasım’a kadar sergilenmeye devam ediyor.
 
İFOD (İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği) işbirliği ile hazırlanan sergide; İzmir’i diğer kentlerden farklı kılan, İzmir’e değer katan ve İzmir’e özgü unsurlar mercek altına alındı. Sanatçılar, kentin mimarisi, doğası, insanları, iş ve yerleşim alanları gibi kentteki toplumsal ve kültürel yaşama ilişkin ipuçları verecek pek çok farklı konu fotoğrafın evrensel dilini kullanarak yansıttı.
 
15 Kasım Pazar günü sona erecek olan sergideki hepsi birbirinden değerli fotoğraflardan özellikle Murat Germen’in muta-morfoz serisi farklı tekniği ile görülmeye değer. Mutasyon ve metamorfoz kelimelerinden türeyen “muta-morfoz” kavramı ve ona bağlı olarak üretilen işler panoramik kent tasvirlerinin yatay düzlemde sıkıştırılması ile elde ediliyor. Bu sıkıştırma eylemi, kentlerin tarihi yapı stoku; konut ve iş merkezlerini barındıran bölgelerinde, kentsel gelişmeye karşı durabilen ve duramayan bileşenlerin arasındaki dinamiğe dikkat çekiyor. Bu daralma sonunda elde edilen görsel kent tefsiri, daha güçlü olanın yaşamaya devam ettiği ve hayatın akışını değiştirdiği bir süreç olan evrim kavramına gönderme yapıyor.
 
Gözün tek bakışta göremediğini tek fotoğrafa sığdırıyor

Muta-morfoz serisi gözün tek bir bakışta göremediği içeriği tek bakışa sığdırıyor. Bu fotoğraflar bütünüyle belgesel nitelikte, çekim sonrası bilinçli ekleme veya çıkarma yapılması söz konusu olmuyor.
 
Ayrıca 2013 yılında Londra’da Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı ödülü alan Valter Bernardeschi’nin  Sasalı Doğal Yaşam Parkı ve Kuş Cenneti’ni fotoğrafları da bu sergide yer alıyor.
 
Sergide eserleri yer alan tüm sanatçılar:
 
Arjantin
Nicolas Berlingieri
İspanya
Gabriel Brau
İtalya
Virgillo Bardossi
Valter Bernardeschi
Gulio Veggi
Mario Cioni
Kanada
François Nadeau
Macaristan
İstvan Kerekes
Pakistan
Muhammad Jahangir Khan
Polonya
Wojtek Laski
Tayland
Dow Wasiksiri
Türkiye
Atilla Özdemir
Beyhan Özdemir
Murat Germen
Nilgün Özdemir
Selim Bonfil
Yusuf Tuvi
Ukrayna
Alexander Karvat

Diğer Mecralar

Menü