Lucien Arkas’a “Onursal Doktor” Unvanı

Arkas Holding

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’a Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından “Onursal Doktor” Unvanı verildi.
 
Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’a Onursal Doktor Unvanı verilmesi için Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi tarafından verilen öneri, 3 Şubat 2015 tarihinde oluşturulan komisyon tarafından hazırlanan rapor ile Üniversite Senatosu tarafından kabul edildi.
 
Komisyonun ünvanın verilmesi için gösterdiği gerekçele arasında Lucien Arkas’ın; ”Deniz Ticareti konteyner taşımacılığı konusunda Türkiye’nin en büyük deniz taşıması filosuna sahip olması, yurtiçinde 6.700 ve yurtdışında 700 kişiye istihdam sağlaması, İzmir’in kültür ve sanat yaşamına kazandırdığı müze, sergiler, koleksiyonlar, orkestralar ve diğer etkinliklerle zenginlik sağlaması, Spora önem vermesi ve başarılı voleybol takımına destek olması, 9 Eylül Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin kuruluşunda destek ve katkı sağlaması, Denizcilik eğitimine doğrudan katkı sağlaması ve öğrencilere eğitim bursları tahsis etmesi, çeşitli yıllarda   vergi rekortmeni olarak İzmir’in ve Türkiye’nin ekonomisine önemli katkılar yapması, Örnek bir girişimci ve yenilikçi kişiliğe sahip olması” yer alıyor.  Dokuz  Eylül Üniversitesi Senatosu bu gerekçeleri oybirliği ile kabul edilerek Lucien Arkas’a “Onursal Doktor” unvanı verilmesine karar verdi.
 
 25 Şubat’ta İzmir Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törende  “Onursal Doktor” Beratı, Rektör Prof. Dr. Mehmet Füzün tarafından Lucien Arkas’a takdim edildi. Rektör Mehmet Füzün yaptığı açılış konuşmasında daha önce onursal Doktor unvanının içlerinde 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İşadamı Hacı Sabancı, İşadamı Şinasi Ertan gibi isimlerin yer aldığı 15 kişiye verildiğini belirtti. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin denizci bir üniversite olduğunu ve bu konuda önemli eğitim birimleri olduğunu, Lucien Arkas’ın da bu anlamda Üniversiteye bağlı Denizcilik Fakültesi’nin doğrudan bağışçısı olduğunu vurguladı.
 
Arkas : “Enerjimi Gençlere Kullanacağım”
Lucien Arkas, Onursal Doktor unvanının kendisinin bugüne kadar aldığı en anlamlı ödül olduğunu, bu unvan ile yaptıklarının amacına ulaştığını görmenin mutluluğunu yaşadığını ve Üniversite ile özel sektör işbirliği konusunda çok örnek bir çalışma gerçekleştirdiklerini vurguladı. Arkas, “Bu ödül, zoru başarmanın bana verdiği bir hazdır. Enerjimi çocuklara ve gençlere bir şeyler katmak için kullanmaya devam edeceğim. Sizi kimin onurlandırdığı çok önemli. Bugün, İzmir ve Türkiye’nin bilgi hazinesi olan Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından onurlandırılmamın gururunu yaşıyorum.” dedi İnsan sevgisinin ve eğitimin çok önemli olduğunu vurgularken, salonda bulunan Denizcilik fakültesi öğrencilerine seslendi.  “Ben tutkulu bir meraklıyım. Siz de meraklı olun. Çünkü bilim meraktan başlar. Merak etmedikten sonra öğrenmeye de gerek yok. Merak edip, öğrendikten ve sonra, hayal ettikten sonra yaratıcılık başlar. Bunun için de hedefler belirlemelisiniz. Einstein bile ‘hedefe varmak için posta pulu gibi olun’ demiş. Siz de hedefinize varana kadar posta pulu gibi zarftan ayrılmayın.”
 
 
Lucien Arkas’ın diğer ödülleri
 
Bugün deniz taşımacılığı ve lojistik sektöründe Türkiye’nin lider holdinglerinden biri haline gelen Arkas Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı  Lucien Arkas’ın, Fransa “Ordre National du Mérite Officier” , Fransa “Legion d’Honneur Şövalyelik” ,  İtalya “Cumhuriyeti Ordine al Merito Şövalyelik” ve Avusturya “Cumhuriyeti Großes Silbernes Liyakat” Nişanı bulunuyor.
 

Diğer Mecralar

Menü