L’Air de Paris – Paris Havası Paris’te Bir Sürgün: Fikret Muallâ Söyleşisi Institut français İzmir’de yapıldı

Genel

Arkas Sanat Merkezi’nde devam eden “L’Air de Paris – Paris Havası” sergisiyle bağlantılı etkinlikler kapsamında, 18 Ocak Çarşamba 18:00’de Institut français İzmir’de serinin ikinci etkinliği “Paris’te Bir Sürgün: Fikret Muallâ”, Prof. Mümtaz Sağlam’ın katılımıyla gerçekleşti.

Arkas Sanat Merkezi’nde devam eden “L’Air de Paris – Paris Havası” sergisiyle bağlantılı etkinlik programı kapsamında Prof. Mümtaz Sağlam’ın Fikret Muallâ’nın Paris’te geçen sanat yaşamına odaklanan konuşması yoğun bir katılımla gerçekleşti. Tanınmış bir sanatçı üzerine konuşmanın zorluğuna değinen Sağlam, yerleşmiş bilgilerin ötesine geçen konuşmasında sanatçının aykırı, yaratıcı ve bağımsız kimliğine vurgu yaparak, sanat yapıtlarını değerlendiren bir yol haritası izledi.

Sanat eleştirisi alanında çok sayıda makale ve kitap yayını gerçekleştiren Prof. Mümtaz Sağlam; Türkiye’de resmin dönemsel gelişimine yönelik ve belirginleşen üslup tavırları üzerine odaklanan kitaplar yazıyor, sergiler düzenliyor.

ASM’nin 24. sergisi olan “L’Air de Paris – Paris Havası”, II. Dünya Savaşı’nın ardından Paris’e giden Türk sanatçıların, hayatlarında dönüm noktası olan Paris deneyimine ve kendilerini bulma yolculuklarına 16 koleksiyondan 36 sanatçının yapıtlarıyla ışık tutuyor. Sergi, 1945-1968 yılları arasında Türkiye’den sanatın başkenti Paris’e yolu düşen Türk sanatçıların deneyimlediği özgürleştirici dinamikleri, arşiv belgeleri ve fotoğraflarla destekleyen bütünsel bir yaklaşımla ele alıyor.

Arkas Sanat Merkezi Ziyaret Günleri:

Pazartesi hariç haftanın her günü 10:00-18:00
1380 Sokak No:1 Alsancak, İzmir
+ 90 (232) 464 66 00

Diğer Mecralar

Menü