Kristal’le ‘vapurlu’ lezzetler

Kristal'le 'vapurlu' lezzetler

Diğer Mecralar

Kristal’le vapurlu lezzetler

Arkas Holding

Türkiye’nin ilk markalı zeytinyağlarından Kristal Yağları, Vapurlu yağın hikâyesini, marka imajına kattığı ‘’Vapurlu Lezzetler’’ konseptiyle Şef Maksut Aşkar’ın Kristal Yağları’nın ürünleri ile özel olarak hazırladığı menü eşliğinde anlattı.

Anadolu’da Türk insanına zeytinyağını tanıtmada ve zeytinyağı tüketme alışkanlığını sağlamada öncülük eden ve logosunda bulunan vapur nedeniyle bölgede halen “Vapurlu Yağ” olarak bilinen Kristal Yağları, tarihi hikâyesini “Vapurlu Lezzetler”konseptiyle sundu.
20 Aralık’ta Nelokal SALT Galata’da düzenlenen organizasyonda Kristal Yağları’nın ürünleri ile hazırlanan bir menü eşliğinde İstanbul’da “Kristal bir akşam” yaşandı.

Kristal Yağları Genel Müdürü Christopher Dologh, Kristal Yağları’nın dünden bugüne hikâyesini anlatarak başladığı sohbette “ “Kurulduğumuzdan beri gönüllerini ve hayatlarını zeytin ağacına adamış bir aileyiz. Kristal, zeytinyağı kültürünün Türkiye’de yeşermesine, gelişmesine nesiller boyu öncülük ve hizmet etmiş çok değerli bir marka, hatta bazıları için bir markadan da fazlası. Özellikle Anadolu’da zeytinyağının kullanılmasına ve yaygınlaşmasına öncülük etmiş. Anadolu insanı Kristal zeytinyağı demektense bize logomuzda yer alan vapur görselinden esinlenerek “vapurlu yağ” demeye başlamış. Yani; Kristal Anadolu’da yaygın bir şekilde vapurlu yağ olarak da biliniyor. Logomuzdaki vapurun hikâyesi ise aslında bir başlangıcı ifade ettiği için çok anlamlı” diye konuştu.

1860’lı yıllarda Micaleff ailesi Malta’dan İzmir’e bir vapurla gelir ve bir ailenin hikâyesi zamanla bir ilkin hikâyesine dönüşür.  1938’de zeytinyağı üretimine başlayan Micaleffler, 1945’de Türkiye’nin ilk zeytinyağı markalarından birinin yaratıcısı olurlar. Dedelerini bu bereketli topraklara taşıyan vapuru’da unutmaz onu markalarının logosuna taşırlar ve bu genç markaya ürünlerinin berraklığın, saflığına ve değerine yakışır bir ad verirler: KRİSTAL.
 
Yemeği toprak anadan ilham, geleneklerinden örnek alarak tasarlayıp sunan Neolokal’de yemek, ilk tabakta Kristal Natürel Sızma Zeytinyağı Erken Hasat  ile hazırlanmış Vapur şeklinde sunulan humus ile başladı.
 
Şef Maksut Aşkar, menüyü Kristal Zeytinyağı çeşitleri ile eşleştirirken nelere dikkat ettiğini kısaca anlattı. “Zeytinyağı’nın karakterlerini kendi yemeklerimin karakterleri ile örtüştürerek farklı pişirme süreçlerinde farklı Kristal Natürel Sızma Zeytinyağı çeşitleri kullandım. Hafif olanları pişirme başlangıcında yoğun ve aromatik olanları pişirdikten sonra dinlendirme sürecinde bazılarını da tabakladıktan sonra sadece kokusunu vermesi için kullandım. Bu şekilde aslında her yemekte birden fazla zeytinyağı kullandım. Zeytinyağı’nın çeşitli yemeklerde farklı tekniklerle kullanılabileceğini paylaştım dedi.

Değişmez önceliğimiz kalite
Ailenin 3. kuşak temsilcisi olarak yönetimde olan Kristal Yağları Genel Müdürü Christopher Dologh, zeytinin bir kültürü olduğunu, sevmenin, benimsemenin ve emek vermenin çok önemli olduğunu, zeytini ve zeytinciliği var edenin matematikten ziyade bu felsefesi ve kültürü olduğunu söyleyerek zeytini ve zeytinyağını herkese sevdirmek, saydırmak, zeytinciliği anlamalarını sağlamanın önemini anlattı. 
“ Kaliteli ürün’’ prensibini ve’’ kusursuz hizmet’’ anlayışını benimsediklerinin altını çizen Dologh, “Kalitenin birinci ve vazgeçilmez kuralı olarak zeytinyağını en sağlıklı saklama koşulu olan cam şişe ve kaliteli teneke ambalajlarda tüketicilerimizle buluşturuyoruz. Kaliteye verdiğimiz önemin bir başka boyutu daha var. Kaliteli zeytinyağına ulaşmanın yolu kaliteli zeytinden geçiyor. Biz 3 yıl önce ülkemizde kaliteli natürel sızma zeytinyağı üretiminin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla bir rehabilistasyon projesi başlattık. Bu proje kapsamında bünyemizde zeytin yetiştiriciliği konusunda uzman ziraat mühendisleri istihdam ediyoruz. Bu arkadaşlarımız, lokal üreticiler ile birebir iletişim halindeler. Onlara dokunuyorlar, ziyaret ediyorlar, zeytin toplama aşamasında önemli noktaları anlatıyorlar. Onların ihtiyaçları olan her konuda bilgi vermek üzere aktif olarak sahada çalışıyorlar. Tüm bunlara ilaveten sektörün kalite algısının da iyileştirilmesine yönelik yatırım yapıyoruz. Yağhane ve depo sahipleri ile sürekli temas halindeyiz. Hasat ve üretim aşamalarında kalite kayıplarının azaltılması için gerekli işleme ve depolama koşulları konusunda bilgilendirme yapıyoruz” diyerek bilgilendirmede bulundu.

25’in üzerinde ülkeye ihracat
“Bir sektörde gelecek görüyorsanız elinizi taşın altına koyacaksınız” diyen Kristal Yağları Genel Müdürü Christopher Dologh, “2007 yılında Arkas’la ortak oldu. Lucien Arkas girdiği bir işe vizyon katar, geliştirir. Durmadan çalışır lokomotif gibidir. 2010 yılına geldiğimizde Bornova fabrikamızı tekrar yeniledik ve dünya standartlarında üretim koşullarına sahip üstün nitelikli rafineri ve dolum tesisi haline getirdik. Şu anda ikinci bir fabrikamız daha var; o da 1995 yılında Ayvalık’ta kurulan sıkım tesisimiz. Bu tesisimizi de zeytine ve zeytinyağına saygı prensibi ile 2015 yılında tüm prosesleriyle yenileyerek çevreye duyarlı entegre kontinü sıkım tesisi haline getirdik. Hasat döneminde Ayvalık ve yöresindeki zeytinlerden toplanan zeytinler ayıklama ve yıkama işleminden geçirildikten sonra fiziksel yöntemlerle sıkılıyor. Elde edilen zeytinyağları paslanmaz çelik tanklarda özellikleri bozulmayacak şekilde muhafaza ediliyor. Ardından Bornova’daki fabrikaya aktarılıyor ve ambalajlanarak pazara sunuluyor.

Dünyanın birçok ülkesinde Türk zeytinyağını güçlü bir şekilde temsil etmek misyonuyla hareket ediyoruz. 25’in üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz.  Fırsat bulduğumuz her ülkeye ihracat olanaklarını araştırıyor, fuarlara katılıyoruz.
Yeni ürün yatırımlarına da devam eden Kristal Yağları, son olarak ‘’Selection’’ adı altında, gurme damaklara hitap eden yeni ve ödüllü ürünü  “Meraklısına Özel Selection Natürel Sızma Zeytinyağı” ayrıca bebek, çocuk ve hamilelerin yanı sıra yetişkinlere de hitap eden “Anne ve Bebeklere Özel Natürel Sızma Zeytinyağı” ile evlerinize sağlık ve lezzet getiriyor.

Güney Ege’den damaklara…
Meraklısına Özel Selection Natürel Sızma Zeytinyağı ; Güney Ege Bölgesi’nin memecik çeşidi zeytinlerinden soğuk sıkım yöntemi ile sınırlı sayıda özenle üretildi. Dilde ve boğazda hissedilen acılık ve yakıcılığı ile yüksek kalite değerlerine sahip olan Meraklısına Özel Selection soğuk yemekler için ideal bir lezzet sunuyor.
Kristal Meraklısına Özel Selection Natürel Sızma Zeytinyağı, “Mario Solinas Türkiye 2017 Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışmasında “Yoğun Meyvemsilik” kategorisinde kalite ödülü kazandı.

Kristal Yağları Türkiye’nin her yerinden rahatlıkla ulaşılabilmesi için kristalyaglari.com adresinde de satışa sunuluyor.  

Diğer Mecralar

Menü