Körfez’de yelkenler yine imbatla doluyor…

Arkas Holding

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl üçüncü kez düzenlenecek Körfez Festivali konserler, gösteriler ve birbirinden keyifli etkinliklerle İzmir’de spor ve denizde tatlı bir rekabet ile dolu üç gün yaşatacak. Karşıyaka Yelken Kulübü’nün ev sahipliğinde gerçekleşecek yelken yarışlarının yanı sıra Pasaport’ta gerçekleşecek kano ve kürek yarışlarıyla ısınacak Körfez, festivalin ana etkinliği olan ve 27-29 Eylül tarihlerinde düzenlenecek İzmir Arkas Körfez Yarışı ile heyecanın ve eğlencenin merkezi olacak.

İzmir Körfez Festivali öncesi düzenlenen basın toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Her yıl daha da büyüyen ve İzmir deyince akla gelen etkinliklerinden biri haline gelen bu festival, denizle birlikte yaşamaya alışmış İzmirlilerin ruhunu ve yaşam tarzını çok iyi yansıtıyor. Biz denizsiz, deniz bizsiz yapamaz. İmbatıyla, kordonuyla, sahil şeridiyle İzmir Egelidir, bir deniz şehridir. Biz İzmir için projeler geliştirirken, yeni bir vizyon belirlerken kentimizin denizle bağını hiç unutmuyoruz, unutmamız da mümkün değil. Bu yıl 27-29 Eylül tarihleri arasında düzenleyeceğimiz Körfez Festivali de İzmir’in denizle bağını güçlendiren, kalbin daha canlı çalışmasını sağlayan bir etkinlik.
Bu sadece İzmirlilerin hoşça vakit geçirdiği, Körfez’de yarışan tekneleri izlediği bir etkinlik değil. İzmir’i festivaller şehri yapmak istediğimizi, bu sayede kültür, sanat ve sporda bir dünya markası haline getirmek istediğimizi hep söyledik. Körfez Festivali’yle bu söylemlerimizi de somutlaştırmış, önemli bir adım atmış oluyoruz. Hem Türkiye’de hem de uluslararası arenada İzmir’in yerini pekiştiren, şehrimizi bir ilgi odağı yapan bu gibi festivalleri artırarak ve güçlendirerek hedefimize ulaşacağız” dedi. 

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas, “Bu sene üçüncüsü düzenlenen İzmir Körfez Festivali dahilinde İzmir Arkas Körfez Yarışı için çok heyecanlıyım. Bu benim için çok önemli çünkü aslında gelecekte görmek istediğimiz İzmir’i birkaç günlüğüne de olsa yaşıyoruz. Yelkenleri, denizde spor yapanları, kanoları, çocukları görüyoruz. Hayalim benim çocuklarımın ve onların çocuklarının Avrupa’da olduğu gibi körfezle iç içe yaşamaları; kafalarını kaldırdıklarında yelkenlileri görmesi. Ümit ediyorum ki bu yarışlar daha sık olur, sadece yarış için değil keyif için de yelken yapan insanlarla dolar körfez. Bağlama noktalarının artırılması gerekiyor. O zaman yavaş yavaş yabancı tekneleri buraya davet edip hem körfezde ve çevresinde yelken yapıp hem de İzmir’i ve çevresini tanıtmak için elimize fırsat geçecektir. Çeşme yarışımıza bu yıl ilk defa yurtdışından tekne katılımı da oldu. İzmir yarışının da her yıl yeni gelişmelerle büyümesi yurtdışından da teknelerin katılımını ve bu vesile ile de İzmir’in tanıtımına ve turizmine katkı hedefliyoruz. Bunun için bu yolda bize destek veren hem İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne hem Türkiye Yelken Federasyonu’na hem EAYK’a hem de buraya gelip körfezi renklendirecek yelkencilere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ege Açıkdeniz Yat Kulübü (EAYK) Başkanı Akif Sezer, “Daha önceki dönemlerde kulübümüz İzmir Körfezi’nde yarışlar düzenledi ancak bu yarışlar kurumsal olarak destek görmediği için uzun süreli olamadı. Ancak üç yıldır hem Arkas Holding’in vizyonuyla hem de İzmir Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle körfezi yelkenlerle buluşturduk. Esas amacımız İzmir’de her zaman yelken yapılmasını sağlamak. Biz kulüp olarak bu sporun herkes tarafından yapılmasını ve sahiplenilmesini arzu ediyoruz. İlk yıl 43 teknelik bir katılım olmuştu ancak geçen yıl 50 teknede kayıtları kapatmak zorunda kaldık, bunun da sebebi bağlama yerleriyle ilgili sorunumuz. Hem Konak Pier’den hem Levent Marina’dan destek alıyoruz ancak tonozlar kalıcı olamıyor. Bağlama yerlerinin artırılması katılımı da artıracaktır.” diye konuştu.

Her yıl yarışan tekne sayısı artıyor, ilgi büyüyor
İzmir’in de bir uluslararası yat yarışı olması gerektiğine inançla yola çıkan Arkas, ilkini 2017 yılında düzenlediği İzmir Arkas Körfez Yarışı’nda 40’ın üzerinde tekne ve 400’e yakın yarışçıyı ağırlayarak rekor katılıma imza atmıştı.  İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Yelken Federasyonu, Çeşme Marina Ege Açıkdeniz Yat Kulübü ve Konak Pier’in destekleri ile düzenlenen İzmir Arkas Körfez Yarışı, geçen yıl ise kendi rekorunu kırarak 50 tekneye ulaşmıştı.

İzmir Körfezi’nde seyreyle heyecanı!
Onlarca yatın üçgen ve sosis rotalarda kıyasıya mücadele edeceği İzmir Arkas Körfez Yarışı’nı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başlatacak. Alsancak Kordon boyunca kurulacak seyir teraslarında; Gündoğdu Meydanı ve Alsancak Vapur İskelesi arasında, Göztepe Vapur İskelesi’nden Konak Pier’e ve Konak Vapur İskelesi’ne, Alaybey’den Bostanlı Vapur İskelesi’ne kadar sahil boyunca izlenebilecek yarış özellikle Göztepe’den balon açılmış yatların görüntüleriyle seyircilere keyifli saatler yaşatacak. İzmirliler haftasonu boyunca sahillere akın ederek bu güzel manzaranın keyfini çıkarırken sosyal medya paylaşımlarıyla da İzmir’in festivalini duyuracak.

Kupanın yeni sahibi aranıyor
Geçen yılın birincisi Arkas-M.A.T. Saling Team, 27 Eylül akşamı Kültürpark’ta düzenlenecek açılış töreninde  müzesinde bir yıl boyunca sakladığı kupayı yarış komitesine teslim edecek.
Ertesi gün, İzmir Arkas Körfez Yarışı’nın ilk günü yarışacak ekiplerden kazananlar, akşam düzenlenecek ödül töreni ile kupalarını alacak.
Yarışın 2019 yılı galibi ise iki gün boyunca keyifli ancak zorlu bir yarışın ardından 29 Eylül Pazar günü Havagazı Fabrikası’nda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas’ın katılımıyla gerçekleşecek kapanış töreni ile kupalarına kavuşacak.

Hem yarışa özel, hem anlamlı kupalar
İzmir Arkas Körfez Yarışı için özel olarak tasarlanan,  Dokuz Eylül Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi ve Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin katıldığı bir çalıştay ile form bulan özel tasarım kupalar üçüncü yılında yeni sahiplerini bekliyor.
Overall Kupası’nın tasarımı Dokuz Eylül Üniversitesi Grafik Bölümü Grafik Tasarımı Öğrencisi Merve Karagöz’e ait. Kanat formuna dönüştürülmüş dalgalar, dalgalardaki hareketlilik yarışlarda sürekli pes etmeme durumuna ve yarışçı ruha gönderme yapıyor. Dalgaların kanat formuna dönüşmesi hafiflik, hız, doğa şartları ve rüzgarın önemini temsil ediyor.
 

Diğer Mecralar

Menü