İzmir Arkas Körfez Yarışı başladı!

Arkas Holding

İzmir’lilere yelken sporunu sevdirmek, çocuk ve gençleri deniz ve yelken ile buluşturmak üzere yelken sporuna sürdürülebilir projelerle yatırım yapan Arkas, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Körfez Festivali kapsamında İzmir Arkas Körfez Yarışı ile İzmir Körfezi’ne hareketlilik getirdi.  
İzmir’in de bir uluslararası yat yarışı olması gerektiğine inançla yola çıkan Arkas, 6 yıl sonra ilk defa Körfez’le yelkenleri buluşmasına fırsat sağladı. Geleneksel hale gelmesi planlanan İzmir Arkas Körfez Yarışı bir rekor imza atarak 43 tekne ve 400’e yakın yarışçıyı ağırladı. İlk günkü yarışlarda IRC 1 sınıfında Arkas Flying Box birinciliği göğüslerken ikinci Boreas ve Üçüncü Tüpraş Lemon oldu.
Kordon boyu görsel şölen
Denizle dolu iki gün boyunca İzmirli gençler ve çocuklar yelken ve deniz sevgisi, takım ruhu olma hissini yaşayacak.
Yarışın ilk gün iki yarış gerçekleştirilirken ilk yarışta  Alsancak Gündoğdu Meydanı’nın önünden start alan yelkenliler üçgen formundaki 1 Numaralı Şamandıra Bostanlı açıklarında, 2 Numaralı Şamdıra Göztepe açıklarında 3 Numaralı Şamandıra Konak Pier önünde ve tekrar 1 Numaralı Şamdırayı dönerek Konak Pier önündeki finiş hattına ulaştı.
Yarışın ikinci günü ise iki etaptan oluşacak. 1.etapta Gündoğdu Meydanı’ndan başlayarak 1 Numaralı Liman Şamandırası İskelede 2 Numaralı Bostanlı Şamandırası İskelede 3 Numaralı Konak Şamandırası İskelede 1 Numaralı Liman Şamandırası İskelede rotasını takip eden ekipler yeniden Gündoğdu Meydanı’na dönerek 12 deniz milini tamamlamış olacak.
Yarışın galibini belirleyecek 2. ve son etap ise 14 mil uzunluğu ile yarışın en uzun etabı olma özelliğini taşıyor. Heyecan dolu son etapta yelkenliler Gündoğdu Meydanı’ndan seyir alarak  iç içe geçmiş daire formundaki zorlu rotaları takip ederek; yeniden Gündoğdu Meydanı’na varacak.
24 Eylül akşamı ise yat yarışının ardından İzmir Arkas Körfez Yarışı için özel olarak tasarlanan kupalar sahiplerini bulacak. Ödül töreni’ni sonrasında ise İzmirliler Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenecek konserle festivale veda edecek.
Bu kupalar kazanmaya değer!
Yarışın kupaları da özel olarak yapılan çalıştay neticesinde Dokuz Eylül Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi ve Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin katıldığı bir yarışma ile ortaya çıktı.
İzmir Arkas Körfez Yarışı Overall Kupasının tasarımı Dokuz Eylül Üniversitesi Grafik Bölümü Grafik Tasarımı Öğrencisi Merve Karagöz’e ait. Kanat formuna dönüştürülmüş dalgalar, dalgalardaki hareketlilik yarışlarda sürekli pes etmeme durumuna ve yarışçı ruha gönderme yapıyor. Dalgaların kanat formuna dönüşmesi hafiflik, hız, doğa şartları ve rüzgarın önemini temsil ediyor.
İlk Gün Yarış Sonuçları
IRC 1
1-Arkas Flying Box
2-Boreas
3-Tüpraş Lemon
4-Anything Dere Construction
5- Atlantis-x
 
IRC 2
1-Arnes
2-Ladies First
3-Extreme
4-Ernesto
 
IRC 3
1-Yunus Marin Cygnus
2-Blue Miles
3-Shakara
4-Goodday Sunshine
5-Mare
6-Rainbow Followers
 
IRC 4
1-Çeşme Sailing Lady Sun
2-Çeşme Marina Ventus
3-Quattro 4
4-Trinity
5-Volitan
 
IRC 5
1-Kalkış-Foratan
2-Miranda DEU Mühendislik Fakültesi
3-Avior
4-Farmer
 
DESTEK 1
1-Fun Lemon
2-Happy Lemon Linea Rossa
3-Final
4-Half-Life/Sema
5-Auriga
6-Pergamon
7-Smyrna Sailing-Hera
 
DESTEK 2
1-Candid
2-Gia
3-Rakı
4-Maeva
DESTEK 3
1-Kayk Apaz
2-Lume
3-Porto Novo
4-Enkon
5-Ökten
6-İncir
 

Diğer Mecralar

Menü