Hoca Ali Rıza’nın bulunmaz karakalem ve peyzajlarını görmek için son bir hafta

Arkas Holding

Arkas Sanat Merkezi’nde devam eden Hoca Ali Rıza’nın karakalem, yağlıboya, suluboya ve guaj desenlerinden oluşan sergisi hala görmeyenler için 28 Aralık’a kadar devam ediyor

Arkas ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliği ile Arkas Sanat Merkezi’nde açılan Hoca Ali Rıza sergisi, ziyaretçilere çok ince ustalık içeren karakalem çalışmaları ve yağlıboya peyzajlarını izleyerek keyifli vakit geçirme fırsatıyla birlikte, Türk resim tarihi hakkında bilgi sahibi olma imkanı sunuyor.
 
Hoca Ali Rıza’nın Arkas ve Yapı Kredi koleksiyonlarında yer alan eserlerinin yanı sıra aile koleksiyonu, Türkiye’nin önde gelen kurum ve özel koleksiyonlarından seçilen 147 eserinin yer aldığı sergiyi açıldığı günden bu yana on bin kişi ziyaret etti. Henüz göremeyenler ve bitmeden önce yeniden görmek isteyenler için son bir hafta kaldı.
 
28 Aralık’ta ziyarete kapanacak olan sergideki Arkas Koleksiyonu’a ait olan, ressamın en güçlü Boğaz betimlemelerinden ‘Çubuklu Sırtlarından Boğaz’a Bakış’ konulu resmi ve Yapı Kredi Koleksiyonu’nda yer alan ve bir başyapıt olarak görülen ‘İftar Sofrası’ da serginin en değerli parçalarını oluşturuyor.
 
Doğayı gözleyen, doğa sevgisini çizgi ve renklere döken ilk Türk ressamı olan Hoca Ali Rıza kendisini tanımlarken “Resim sanatının icap ettirdiği diğer tarzlardan nasip almakla beraber mesleğim peyzaj ressamlığıdır. Yegâne zevkim, memleketimin tatlı semaları altında zümrüt yeşili görüntüler üzerine serpiştirilmiş, yerli ve milli bir yaşayışı anlatan Osmanlı evlerini, mahallelerini, manzaralarının ağaçlık yerlerini, tarihi ve kıymetli eserlerini öldürmemek ve onlara uzun bir hayat vermek olduğu için bu yolda yaptığım pek çok poşadlar, krokiler, gerek karakalem gerek suluboya ve yağlıboya resimlerin sayısı her geçen gün artmakta olan yadigârlarımdır” diyor.
 
Arkas Sanat Merkezi’nde Uzun Perşembe
 
Arkas Sanat Merkezi Pazartesi günleri hariç haftanın her günü açık. Salı-Çarşamba-Cuma-Cumartesi-Pazar günleri 10:00-18:00 ziyaret edilebilen merkez Perşembe günleri ise saat 20:00’ye kadar açık. 
 
ARKAS SANAT MERKEZİ; 1380 Sok. No.1 Alsancak-İzmir – 0232 464 66 00

Diğer Mecralar

Menü