Cama Şiir Yazanlar 15 Haziran’a kadar İzmir’de

Arkas Holding

Arkas Sanat Merkezi’ndeki “Camın Şairleri” sergisi yoğun ilgi nedeniyle uzatıldı
 
Arkas Sanat Merkezi’nde, cam sanatını sanatseverlerle buluşturmak amacı ile Ocak ayında açılan Türkiye’nin ilk Art Nouveau sergisi “Gallé Daum Lalique…Camın Şairleri” yoğun talep üzerine 15 Haziran tarihine kadar ziyarete açık kalacak.
 
20. Yüzyılın başlarında Fransa’da filizlenen Art Nouveau akımının cam sanatındaki en önemli üç temsilcisi: Emile Gallé, Daum Kardeşler ve René Lalique’e ait eserlerin sunulduğu “Camın Şairleri” sergisi ile Arkas Koleksiyonu’ndan 172 eserin yer aldığı geniş bir seçki sergileniyor.
 
Camın Şairleri sergisinde ziyaretçiler, Art Nouveau akımının dekoratif sanatlar alanındaki en büyük temsilcisi olan ve her fırsatta kendini “Mutluluğun emekçisi” olarak tanımlamayan Emile Gallé’yi tanıyarak, öncülüğünü üstlendiği cam sanatındaki yenilikçi anlayış hakkında fikir sahibi oluyor ve Nancy Ekolü’nün (École de Nancy) en büyük temsilcilerinden Daum Kardeşler ve ünlü mücevher tasarımcısı René Lalique‘in dünyanın çeşitli noktalarından bir araya getirilmiş cam sanatı örneklerini görme şansı yakalıyor.
 
Anaokulundan üniversiteye kadar her yaştan öğrenci grubu, sivil toplum kuruluşları ve dernekler, halk eğitim merkezi kursiyerleri, turistler gibi çeşitli ve geniş bir ziyaretçi kitlesine hitap eden serginin tekrar eden ziyaretçileri de yoğunlukta. Tüm eserlerin keyfine bir seferde varamayan ziyaretçiler ücretsiz olan sergiyi tekrar tekrar ziyaret edebiliyorlar.
 
Tüm parçaların tek bir koleksiyonere; Lucien Arkas’a ait olan serginin kataloğu da bu alandaki ilk Türkçe kaynak olarak satışa sunuluyor.
 
ARKAS SANAT MERKEZİ; 1380 Sok. No.1 Alsancak-İzmir – 0232 464 66 00
 
Ziyaret; Pazartesi hariç, Salı-Pazar 10.00-18.00, Perşembe 10.00-20.00
 
* Arkas Sanat Merkezi’ndeki sergileri rehber eşliğinde gezmek isteyenlerin önceden randevu alması gerekmektedir. Giriş ve Rehberli Turlara katılım ücretsizdir.     

Diğer Mecralar

Menü