Bonbonniere//Küçük Ev Anaokulu’nun “Oyun ve Yaşam” enstalasyon sergisi

Arkas Holding

Minik öğrencileri bir yıl boyunca oyunlarla hem eğlendiler hem öğrendiler. Nasıl öğrendikleri ve öğrenirken neler yaptıkları
“Oyun ve Yaşam” isimli bir sergi oldu.
 
Fark etmeden öğrenme tekniğiyle Fransızca-Türkçe iki dilde eğitim veren Alsancak’taki Bonbonnière/Küçük Ev Anaokulu öğrencilerinin 2011– 2012 öğretim  döneminde yaptıkları çalışmalar ve bunları yaptıkları sırada çekilmiş fotoğrafları bir sergi ile velilerine sunuldu.
 
Uygulanan öğretim programı çerçecevesinde çocukların hem eğlenip hem öğrendiklerini konu alan “Oyun ve Yaşam” enstalasyon sergisi Arkas Sanat Merkezi’nde açıldı. Sergi, İzmir’de anaokulu seviyesinde yapılan enstalasyon sergisi olma özelliği de taşıyor.
 
Bonbonnière/Küçük Ev Anaokulu kurucusu Gülbeniz Arkas, öğrenciler ve ailelerinin katılımıyla gerçekleşen sergi açılışında; “Bu sergide öğrencilerimizin bir yıl boyunca neler yaptıklarını ve öğrendiklerini enstalasyon yönetimiyle sizlerle paylaşmak  istedik. Sergiye “Oyun ve Yaşam” adını verdik. Bugün ben, yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz  bir eğitim-öğretim yılını geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz ve öğrencilerimizle gurur duyuyoruz” diyerek “Oyun ve Yaşam” isimli sergide bulunan çalışmaları paylaştı.
 
“Öğrencilerimize, matematiğin günlük hayatımızdaki önemini ve kullanımını farkettirmek istedik ve  onları Sayı Avı’na çıkardık. Telefonlar, plakalar, apartman numaralarında yakaladıkları sayıları tanıdılar sıralamasını öğrendiler, sayı zarlarıyla oynadılar, gemotrik şekilleri incelediler, parça-bütün ilişkisini kavradılar.
 
Hayvanları tanırken öğrenirken oynadıkları oyunlarda kimi zaman hepsi tavşan oldu, kimi zaman mutfak aktivitesiyle kurbağa, tırtıl şeklinde kurabiyeler yapıp afiyetle yediler. Bahçede kendi tırtıllarını yetiştirip kelebek olmasına şahit oldular. Kendilerine kocaman bir bal kovanı yapıp hepsi arı oldu ve çiçeklerden aldıkları balları kovanlara doldurdular.
 
Hikaye saatlerinde kimi zaman kitaplarıyla eğlendiler, kimi zaman dinlendiler. Hikaye zarlarıyla yeni hikayeler yarattılar. Okudukları kitapları dramatize ederek canlandırdılar.
 
Eğitim programını destekleyici nitelikteki sanat çalışmaları kapsamında Albers,Klee, Klimt, Vasarely ve Dubuffet’nin yatay ve dikey çizgilerden oluşan eserlerini incelediler. Böylelikle farklı ressamları tanıdılar, öğrendikleri kavramları pekiştirdiler ve yaratıcılıklarını kullanarak kendi eserlerini oluşturdular. Yine sanat eğitimi ve yaratıcı drama programları ile bağlantılı olarak Arkas Sanat Merkezi’ni ziyaret ettiler. Ünlü ressamların kullandıkları farklı teknikleri ve değerli tablolarını yaratıcı drama metodunu kullanarak incelediler. Daha sonra Maurice de VLAMINCK’in “Bouquet de fleurs des champs” tablosunu kendileri uyarladılar.” dedi.
 
Sergiye katılan Bonbonniere//Küçükev’in öğrencileri ebeveynleriyle birlikte katıldıkları bu etkinlikte çok eğlendiler.
 
Bonbonniere//Küçükev anaokulu öğrencileri okullarına yaptığı katkılardan dolayı teşekkür amacıyla Lucien Arkas’a kendi yaptıkları kendi yaptıkları balık şeklindeki abaküsü hediye ettiler…

Diğer Mecralar

Menü