BAYK Kış Trofesi’nin Değişmeyen Şampiyonu Arkas-Mat Sailing Team

Arkas Holding

Arkas-M.A.T. Sailing Team, yeni ismi ve yeni teknesi Comet A ile ilk kez yarıştığı CFM BAYK Kış Trofesi 2018’de 7. kez birinci oldu.
Bodrum Açık Deniz Yelken Kulübü (BAYK) tarafından bu yıl 16.’sı düzenlenen Türkiye’nin en uzun soluklu yelken yarışı CFM BAYK-Kış Trofesi 2018, ocak ayında 1. Ayak yarışlarıyla başladı. Yeni tekne hazırlıkları sebebiyle ilk yarışlara katılmayan Arkas-M.A.T. Sailing Team, yeni ismi ve teknesiyle ilk kez yelken açtığı 2. ayak yarışlarında finişi ilk gören takım oldu. İkişer gün süren yedi ayaktan oluşan trofede, elverişsiz hava koşulları nedeniyle 3. ayak yarışları gerçekleşmezken planlanan program dâhilinde mart ayında yapılan ve Arkas-M.A.T. Sailing Team rüzgarının estiği 4. ayak yarışları ise, heyecanlı mücadelelere sahne oldu.
IRC-A, IRC-B ve destek olmak üzere üç sınıfta 8 grup olarak yapılan beşinci ayak mücadelesine ise 12 ilden 46 tekne ile 400 sporcu katıldı.
5-6 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen 6. ayak yarışlarında da Arkas-M.A.T. Sailing Team birinciliği kaptırmadı. Yarışın son ayağında ise tecrübeli ekip yine rakiplerini arkada bırakarak finiş çizgisini geçti.
CFM BAYK-Kış Trofesi’nde son dört yılın da şampiyonu olan ve kısa süre önce İzmir’li tekne üreticisi M.A.T. ile iş birliğine giderek Arkas-M.A.T. Sailing Team ismini alan ekip, yeni tekneleri Comet A ile girdikleri ilk yarışları da birincilikle bitirmiş oldu.
Avustralya IRC Şampiyonu, Hamilton Island Race Week’in galibi olan MAT 1180, uzun süreli ve titiz bir tasarım, mühendislik ve geliştirme süreci sonucunda ortaya konan yeni nesil bir IRC yarış teknesi tasarımı olarak göze çarpıyor.
Arkas-M.A.T. Sailing Team’in bundan sonraki odağında ise 13 – 16 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek 33. Deniz Kuvvetleri Kupası var.
İKİ İZMİRLİ’NİN GÜÇ BİRLİĞİ
Türkiye ve yurt dışındaki yarışlarda başarıları ile anılan Arkas Sailing Team ve tekneleri pek çok yarışta öne çıkan M.A.T. güçlerini birleştirdi. Daha önce Ker 40 model teknesiyle birçok başarıya imza atan Arkas Sailing Team ve kendi ürettikleri tekne M.A.T. 1180 ile yarışan M.A.T. Sailing Team birçok yarışta karşı karşıya gelmişti. Bu yarışların çoğunda ilk iki sırayı paylaşan bu iki İzmirli’nin rekabetinden önemli bir güç birliği ortaya çıkmış oldu. Konusunda uzman iki İzmirli’nin oluşturduğu “Arkas- M.A.T. Sailing Team” yeni ismiyle ilk kez CFM BAYK-Kış Trofesi 2018’e katıldı. M.A.T.’ın ürettiği ve Comet A ismi verilen M.A.T. 1180 modeli tekneyle yarışan ekip, uyumlu ve kararlı tavrıyla finişi ilk gören takım oldu.

Diğer Mecralar

Menü