Arkas Sanat Merkezi’ndeki “1001 Gece” Sergisi İçin Son Günler

Arkas Holding

Arkas Sanat Merkezi’nde devam eden ‘1001 Gece’ Sergisi bu hafta sona eriyor. Binbir Gece Masalları’nın görsel ve sahne sanatları üzerindeki etkisine tanık olmak isteyen sanatseverler için son ziyaret tarihi 30 Aralık 2018.
Ünlü Oryantalist yazar, akademisyen ve seyyah Antoine Galland’un derleme ve çevirisiyle hem Avrupa’da hem de dünyada çok ses getiren, kült bir kitap olarak dünya literatüründe yerini alan Binbir Gece Masalları’nın ilham olduğu görsel, dekoratif ve sahne sanatlarına ait eserler, Arkas Sanat Merkezi’nde sanatseverler ile buluşmaya devam ediyor. Sanatın farklı dallarında sergiler düzenlemeye özen gösteren Arkas Sanat Merkezi’nde, açıldığı 25 Eylül’den bu yana 30 bine yakın ziyaretçi ağırlayan sergi, 30 Aralık tarihine kadar kapılarını açık tutacak.
18. yüzyılda gelişen egzotizm tutkusu ile fantastik edebiyatın gelişiminde büyük rol oynayan Binbir Gece Masalları, Avrupa’yı aşarak tüm dünyada farklı sanat alanlarına konu olurken, geçmişten günümüze tiyatro, opera, bale, resim, heykel, tekstil, sinema gibi görsel, dekoratif ve sahne sanatlarına ilham kaynağı oldu. Masallardan ilham alan her sanatçı bir sonraki jenerasyonu kendi dokunuşuyla besledi ve geliştirdi.
Ünlü modacılardan çağdaş sanatçılara…
Arkas Holding Koleksiyonu’ndan  sergilenen eserlerin yanı sıra dünyaca ünlü Fransız modacı Christian Lacroix’nın Şehrazat balesi ve İtalyan kostüm tasarımcısı Franca Squarciapino’nun La Bayadère balesi için hazırladığı tasarımlar Türkiye’de ilk kez İzmir’de, Arkas Sanat Merkezi’nde sergileniyor. Ayrıca, Paris Ulusal Operası/Opéra Garnier, Comédie-Française, Fransa Ulusal Kostüm Müzesi (Moulins), Fransa Ulusal Kütühanesi, Müziksev, Antik A.Ş. gibi önemli müze ve kurumlardan ve özel koleksiyonlardan getirilen eserler yer alıyor. Felekşan Onar ve Suhandan Özay Demirkan gibi çağdaş sanatçıların farklı disiplinlerdeki çalışmalarının da yer aldığı sergi, kostümlerden aksesuarlara, dekoratif objelerden tablolara ve heykellere, 1001 Gece Masalları’nın dokunuşunu hissettiren pek çok farklı parçayı kapsıyor. Sergiye özel hazırlanan zengin içerikli kitapta ise Jean-Luc Maeso, Martine Kahane, Emmanuelle Peyraube, Sylvette Larzul, Mathias Auclair’in kaleme aldığı makaleler ve zengin görseller yer alıyor.
Arkas Sanat Merkezi, Şubat 2019’da kapılarını Arkas Koleksiyonu’nda Post-Empresyonizm sergisi ile tekrar açacak.

Diğer Mecralar

Menü