ARKAS SANAT MERKEZİ’NDE “İZMİR: YARINLARA BİR MİRAS” FOTOĞRAF SERGİSİ

Arkas Holding

Arkas Sanat Merkezi, yeni sezonu İzmir için “sosyal sorumluluk” boyutu ile geleceğe miras değeri taşıyan fotoğraf sergisi ile açtı.
 
Arkas Sanat Merkezi’nde 18 Eylül itibari ile ziyarete açılan “İzmir: Yarınlara bir Miras” isimli fotoğraf sergisi, Türk ve uluslararası fotoğraf sanatçılarının objektifinden İzmir’in bugününü belgeleyerek yarınlara taşıyor. Serginin 17 Eylül Perşembe akşamı yapılan açılış davetine Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, sergide eserleri yer alan fotoğraf sanatçıları Murat Germen, Selim Bonfil, Beyhan Özdemir, Atilla Özdemir, Nilgün Özdemir, Yufus Tuvi ile İzmir iş dünyasından temsilciler katıldı.
 
Kent fotoğrafları, bir şehrin yaşantısına, fiziksel varlığına dair en önemli tanıklar geçmişinin ortaya konmasında başvurulan en kıymetli kaynaklardır. Fotoğraf tarihteki anları ölümsüzleştirir ve geçmiş ile ilgili önemli bir referans oluşturur. Arkas Sanat Merkezi bu noktadan yola çıkarak İzmir’in bugününü geleceğe miras bırakmak amacıyla ve İFOD (İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği) işbirliği ile “İzmir: Yarınlara Bir Miras” sergisini hazırladı.
 
Sekizi Türk On’u yabancı fotoğrafçı İzmir’i fotoğrafladı
 
18 fotoğrafçının Bergama, Alaçatı, Asansör, Bornova, Karşıyaka, Kordon, Urla gibi kentin çeşitli ilçe ve mahallerlerinde yaklaşık bir yıl süren çekimler yaptı.  Toplm 900 fotoğraflık bir arşiv oluşurken seçilen 130 tanesi 15 Kasım’a kadar sergilenecek.
 
Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas serginin açılış davetinde “İzmir’in bugününü kültürünü, yaşantısını fotoğraflarla ölümsüzleştirerek bir sonraki kuşağa aktaracak bu projenin, kent belleğinin oluşmasında da büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. İzmir’e önceki yüzyıllarda gelen gezginlerin bıraktıkları anlatı ve görsellerin bugün bize ışık tutması gibi bu görsel arşiv gelecek nesillere ışık tutacak.” dedi.
 
Açılış davetinde hazır bulunan fotoğraf sanatçılarından İtalyan Valter Bernardeschi; 2013 yılında Londra’da Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı ödülü aldı. Fotoğrafları BBC Wildlife, National Geographic gibi uluslararası dergilerde yayınlanmış. Sasalı Doğal Yaşam Parkı ve Kuş Cenneti’ni fotoğrafladı. Polonyalı sanatçı Wojtek Laski Rusya ve eski Sovyet Cumhuriyetleri’ne ait siyasi ve sosyal içerikli fotoğraflar çekmiş. Gorbaçov’un yeniden yapılanma çalışmaları ve Yeltsin’in başa geçmsini foto röportajlarla belgelemiş. İzmir’in çeşitli ilçelerinde günlük yaşamı fotoğrafladı.
 
Murat Germen’in muta-morfoz serisi
 
Sergide ayrıca Türk fotoğraf sanatçısı Murat Germen’in muta-morfoz serisine ait önemli fotoğrafları var. Mutasyon ve metamorfoz mefhumlarından türeyen “muta-morfoz” kavramı ve ona bağlı olarak üretilen işler panoramik kent tasvirlerinin yatay düzlemde sıkıştırılması ile elde ediliyor. Bu sıkıştırma eylemi, kentlerin tarihi yapı stoku; konut ve iş merkezlerini barındıran bölgelerinde, kentsel gelişmeye karşı durabilen ve duramayan bileşenlerin arasındaki dinamiğe dikkat çekiyor. Bu daralma sonunda elde edilen görsel kent tefsiri, daha güçlü olanın yaşamaya devam ettiği ve hayatın akışını değiştirdiği bir süreç olan evrim kavramına gönderme yapıyor.
 
Muta-morfoz serisi gözün tek bir bakışta göremediği içeriği tek bakışa sığdırıyor. Bu fotoğraflar bütünüyle belgesel nitelikte, çekim sonrası bilinçli ekleme veya çıkarma söz konusu olmuyor; sadece görüntünün ufki düzlemde sıkıştırılması sürecinde yok olan bazı bileşenler var. Serideki fotoğraf tabanlı anlatım, kentleri gezdiğimde aklımda kalan bölük pörçük sözcükleri içeren bir sinopsis aslında.
 
Sergide eserleri yer alan tüm sanatçılar:
Arjantin
Nicolás M. J. BERLINGIERI
İspanya
Gabriel Brau GELABERT
İtalya
Virgilio BARDOSSI
Valter BERNARDESCHI
Giulio VEGGI
Mario CIONI
Kanada
François NADEAU
Macaristan
István KEREKES
Pakistan
Muhammad Jahangir KHAN
Polonya
Wojtek LASKI
Tayland
Dow WASIKSIRI
Türkiye
Atilla ÖZDEMİR
Beyhan ÖZDEMİR
Murat GERMEN
Nilgün ÖZDEMİR
Selim BONFİL
Yusuf TUVİ
Ukrayna
Alexander KHARVAT
 
 

Diğer Mecralar

Menü