ARKAS SANAT MERKEZİ’NDE “1001 GECE” SERGİSİ

ARKAS SANAT MERKEZİ'NDE

Diğer Mecralar

Arkas Sanat Merkezi’nde “1001 Gece” Sergisi

Arkas Holding

Arkas Sanat Merkezi’nde açılan yeni sergi bu kez masallardan yola çıkıyor. Masalların olağanüstü dünyasını görsel ve sahne sanatları üzerindeki etkisine tanık olmak isteyen sanatseverler için  “1001 Gece” sergisi, 30 Aralık’a kadar gizem kapılarını açık tutacak.  
1001 Gece Masalları, yaşamının 15 yılını Ortadoğu’da geçiren ve İzmir’i pek çok kez ziyaret eden ünlü Oryantalist yazar, akademisyen ve seyyah Antoine Galland’un derleme ve çevirisiyle Avrupa’da ve dünyada çok ses getiren kült bir kitap olarak dünya literatüründe yerini almıştır. Galland’un çevirisiyle Avrupa üzerindeki etkisi sınırları aşmış olan bu kitap birçok dile çevrildi ve 18. yüzyılda gelişen egzotizm tutkusu ile fantastik edebiyatın gelişiminde büyük rol oynadı. Farklı sanat alanlarına konu olan 1001 Gece Masalları, geçmişten günümüze tiyatro, opera, bale, resim, heykel, tekstil, sinema gibi görsel, dekoratif ve sahne sanatlarına ilham kaynağı oldu. Masallardan ilham alan her sanatçı bir sonraki jenerasyonu kendi dokunuşuyla besledi ve geliştirdi.
Sanatın farklı dallarında sergiler düzenlemeye özen gösteren Arkas Sanat Merkezi bu kez de 1001 Gece Masalları’nın büyülü dünyasına ev sahipliği yapıyor. 25 Eylül – 30 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek “1001 Gece” temalı sergi ile ziyaretçiler, masalların görsel, dekoratif ve sahne sanatları üzerindeki etkisine tanıklık edecek. Arkas Holding Koleksiyonu’ndan  sergilenecek eserlerin yanı sıra dünyaca ünlü Fransız modacı Christian Lacroix’nın Şehrazat balesi ve İtalyan kostüm tasarımcısı Franca Squarciapino’nun La Bayadère balesi için hazırladığı tasarımlar Türkiye’de ilk kez İzmir’de, Arkas Sanat Merkezi’nde sergilenecek. Ayrıca, Paris Ulusal Operası/Opéra Garnier, Comédie-Française, Fransa Ulusal Kostüm Müzesi (Moulins), Fransa Ulusal Kütühanesi, Müziksev, Antik A.Ş. gibi önemli müze ve kurumlardan ve özel koleksiyonlardan getirilen eserler yer alıyor. Ayrıca, Felekşan Onar ve Suhandan Özay Demirkan gibi çağdaş sanatçıların farklı disiplinlerdeki çalışmalarının da yer alacağı sergi, kostümlerden aksesuarlara, dekoratif objelerden tablolara ve heykellere, 1001 Gece Masalları’nın dokunuşunu hissettiren pek çok farklı parçayı kapsıyor. Sergiye özel hazırlanan zengin içerikli kitapta ise Jean-Luc Maeso, Martine Kahane, Emmanuelle Peyraube, Sylvette Larzul, Mathias Auclair’in kaleme aldığı makaleler ve zengin görseller yer alıyor.
Her ay değişen içeriğiyle Arkas Sanat Merkezi Çocuk Atölyeleri, 1001 Gece Sergisi’ne özel hazırlanan atölye çalışmalarıyla minik sanatseverleri bekliyor. Atölye çalışmaları arasında çocukların kendi masallarını yaratacakları, hayal dünyalarını kağıda aktaracakları ve farklı tasarımlar yapacakları çalışmalar yer alacak. 
Fransız Kültür Merkezi’nin 1001 Gece Sergisi’ne paralel olarak düzenlediği, sanatçı Julien Salaud’un enstalasyonunun yer alacağı sergi ise 21 Eylül-30 Aralık 2018 tarihleri arasında ziyarete açık olacaktır.

Diğer Mecralar

Arkas Sanat Merkezi’nde 1001 Gece sergisi

Arkas Sanat Merkezi'nde 1001 Gece sergisi

Diğer Mecralar

Menü