Arkas Sanat Merkezi’de Sessizliğin Yankısı’nı izlemek için son bir hafta

Arkas Holding

Arkas Sanat Merkezi’ndeki Ahmet Ertuğ imzalı Sezsizliğin Yankısı sergisi, Almanya, Avusturya, İsviçre, Portekiz, İrlanda, İspanya gibi çeşitli Avrupa ülkelerinde yer alan tarihi kütüphane ve opera saraylarına ait toplam 44 fotoğraftan oluşuyor.  21 adet opera binası ve 23 adet kütüphane  fotoğrafından oluşan sergide; Venedik’te bulunan La Fenice, Paris’te bulunan Opera Garnier, Barselona’da bulunan Palau de la Música Catalana’yı ve Paris’in meşhur kütüphanelerinden Bibliothèque Nationale de France, Lizbon’daki Palácio Nacional de Mafra ve Dublin’de yer alan Trinity College gibi tarihi kütüphanelerini görmek mümkün. Bu eserleri görmek için son gün 30 Aralık.
Arkas Sanat Merkezi son haftasında sanat severlere Rolf Sachsse ve Ahmet Ertuğ’un katılacağı bir konferans düzenliyor. “Ahmet Ertuğ ve Mimari Fotoğraf Sanatındaki Yeri” konulu konferans 27 Aralık Perşembe günü saat 18:30’da yapılacak. Mimari ve endüstriyel dokümantasyon konusunda uzmanlaşmış bir fotoğrafçı olan Rolf Sachsse, Münih ve Bonn üniversitelerinde sanat tarihi, iletişim araştırması ve Alman Edebiyatı okumuştur. Doktorasını ise fotoğraf tarihi konusunda yapmıştır. 1972’den bu yana serbest sanatçı, fotoğrafçı, küratör ve eleştirmen olarak çalışıyor.
Konuşmadili İngilizcedir, simultane çeviri yapılacaktır.   

Konu

:

Ahmet Ertuğ ve Mimari Fotoğraf Sanatındaki Yeri

Konuşmacı

:

Rolf Sachsse & Ahmet Ertuğ

Tarih

:

27.12.2012, Perşembe

Saat

:

18:30

Yer

:

Arkas Sanat Merkezi, Ana Salon

 

 

 

Ahmet Ertuğ’un fotoğraf çalışmaları üç farklı gelenek içine konumlandırılabilir: İlk olarak Batı’nın mimari fotoğraf tarihi ve onun modern mimari ile olan ilişkisi; ikinci olarak Türk fotoğraf sanatı tarihçesi ve Avrupa’nın Türkiye’ye bakışı  ve son olarak; çok yakın tarih içinde büyük  boyutlu fotoğrafların sunumunda gelişen en ileri seviyedeki mükemmelliyetçi  tavrıdır.
 
Konuşma, bu üç geleneği göstermeye yönelik olup, bunların Ahmet Ertuğ üzerindeki etkisi ve yayınlanmış kitaplarında seçtiği konulara olan özel bakış açısını konu almaktadır.

Rolf Sachsse Kimdir?
Rolf Sachsse (Bonn 1949) mimari ve endüstriyel dokümantasyon konusunda uzmanlaşmış bir fotoğrafçıdır.  Münih ve Bonn üniversitelerinde sanat tarihi, iletişim araştırması ve Alman Edebiyatı okumuştur. Doktorasını ise fotoğraf tarihi konusunda yapmıştır. 1972’den bu yana serbest sanatçı, fotoğrafçı, küratör ve eleştirmen olarak çalışmaktadır. 1985-2004 yılları arasında Krefeld’teki Niederrhein Uygulamalı Bilimler  Üniversitesi, Tasarım bölümünde Fotoğraf ve Elektronik Görüntülü Medya Profesörü olarak görev yapmıştır. 1995’ten beri Karlsruhe’de Devlet Yüksek Tasarım Okulunda Doçent olarak çalışmaktadır; 2004’ten beri ise Saarbrück’te Saar Güzel Sanatlar Okulu’nda Tasarım Tarihi ve Tasarım Teorisi dersleri vermektedir. Fotoğraf Tarihi, tasarım, mimari ve yeni müzik konularında 40’tan fazla kitap ve yaklaşık 350 makale yazmıştır.

Diğer Mecralar

Menü