Arkas Sanat Merkezi artık Pazar günleri de açık…

Arkas Holding

Fotoğraf sanatçısı Ahmet Ertuğ’un kütüphaneler ve opera saraylarını konu alan “Sessizliğin Yankısı” isimli sergisine ev sahipliği yapan Arkas Sanat Merkezi ziyaret saatlerini düzenledi.  
 
Yeni sezonda ziyaret saatlerini yeniden düzenleyen Arkas Sanat Merkezi, Pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyaretçilerini sanatla buluşturuyor. Artık Pazar günleri de açık olan sanat merkezinde ayrıca “Uzun Perşmbe” uygulaması da başladı. Salı-Çarşamba-Cuma-Cumartesi-Pazar günleri 10:00-18:00, Perşembe günleri ise 10:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edebilen Arkas Sanat Merkezi ile ilgili detaylı bilgiye www.arkassanatmerkezi.com adresinden ulaşılabilir.
 
Arkas Sanat Merkezi’nde 30 Aralık’a kadar devam edecek olan Ahmet Ertuğ’un Sezsizliğin Yankısı sergisi, Almanya, Avusturya, İsviçre, Portekiz, İrlanda, İspanya gibi çeşitli Avrupa ülkelerinde yer alan tarihi kütüphane ve opera saraylarına ait toplam 44 fotoğraftan oluşuyor.  21 adet opera binası ve 23 adet kütüphane  fotoğrafından oluşan sergide; Venedik’te bulunan La Fenice, Paris’te bulunan Opera Garnier, Barselona’da bulunan Palau de la Música Catalana’yı ve Paris’in meşhur kütüphanelerinden Bibliothèque Nationale de France, Lizbon’daki Palácio Nacional de Mafra ve Dublin’de yer alan Trinity College gibi tarihi kütüphanelerini görmek mümkün.
 
Seyirciyi hipnotik bir güç ile fotoğrafın içine çekmeyi başararan Ertuğ, İzmir Arkas Sanat Merkezi’nin tarihi binasında izleyicilere olağanüstü bir deneyim yaşatıyor. Ziyaretçiler, önce opera sarayları ve kütüphanelerin sessizliğini ve boşluğunu, daha sonra ise bu görkemli mekanların duvarlarına sinmiş olan müziğin ve bilgeliğin  yankısını hissetmeye başlıyor.
 
Opera yıldızlarının, sahnenin tam ortasında durdukları noktadan muhteşem salonu nasıl algıladıklarını, bu bakışın tam diğer ucu olan şeref locasından da kralların, kraliçelerin opera sahnesini nasıl gördüklerini  fotoğraflarıyla seyirciye aktaran Ertuğ, bu sergiyi gördükten sonra hemen bir opera eseri dinleyeceğinizi, kitaplara karşı yeni bir ilginizin  doğacağını; evinizde yeni bir kütüphane kurmayı hayal etmeye başlayacağınızı belirtiyor.
 
Bu sergide yer alan Ahmet Ertuğ fotoğrafları Ertuğ&Kocabıyık Yayınevi tarafından 2009 yılında “Temples of Knowledge: Historical Libraries of the Western World” ve 2010 yılında “Palaces of Music: Opera Houses of Europe” kitaplarında yayınlanmıştır. Bu sergiye özel hazırlanan Sessizliğin Yankısı” kataloğu ise Arkas Sanat Merkezi’nden satın alınabiliyor.
 

Diğer Mecralar

Menü