Arkas Sanat Merkezi, Antik Çağ’daki Anadolu’nun Kapılarını Aralıyor

Arkas Holding

Türkiye’nin en önemli özel koleksiyonlarından biri olarak gösterilen Muharrem Kayhan Koleksiyonu, 11 Aralık tarihi itibariyle Arkas Sanat Merkezi’nde sergilenmeye başlıyor. Arkaik Dönem’den Bizans Dönemi’ne, yaklaşık 300 adet obje ve 477 adet sikkenin yer aldığı sergi Antik Çağ’daki Anadolu’yu keşfetmek için önemli bir imkan sunuyor.

Keyifi bir zaman yolculuğuna çıkacağınız sergide, yerel buluntuların yanı sıra uluslararası piyasalardan ve zamanında yurt dışına götürülmüş, Muharrem Kayhan Koleksiyonu sayesinde Türkiye’ye geri kazandırılmış ve koleksiyonun en önemli bölümünü oluşturan sikkelerden 477 örnek yer alıyor. Antik Cağ’daki yaşamı, alışkanlıkları, inançları, günlük hayatta kullanılan ve ait oldukları dönemin yaşam biçimini ortaya koyan yaklaşık 300 adet obje de sikkelere eşlik ediyor. Tarihte ilk para Lidyalılar tarafından basılmıştır. Bu sergi tarihsel gelişimi görmeyi sağlıyor.
Ziyaretçilere, Antik Çağ’daki yaşantının çeşitli yönlerini keşfetme imkanı sunan serginin ana konu gruplarını Arkaik Dönem, nekropol, Karya, İon şehirleri, kült objeleri, tanrı ve tanrıçalar, ev, kadın ve hayvanlar oluşturuyor.
 
Arkas: Kültür varlıklarımız gelecek nesillere aktarılması gereken değerlerdir
Serginin açılışında konuşan Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, Muharrem Kayhan Koleksiyonu’nun ülkemizde arkeolojik eser koleksiyonu konusunda ilk sıralarda yer aldığını söyleyerek “Belirli bir tarihsel dönem ve coğrafya ile sınırlı tutulmuş olan bu koleksiyon, hiç kuşkusuz sadece Türkiye’de değil, dünyada da özellikle Batı Anadolu sikkeleri konusunda en önemli koleksiyonlardan bir tanesi” diye konuştu. Anadolu’nun binlerce yıldır pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış çok zengin bir coğrafya olduğunun altını çizen Arkas, kültür varlıklarının korunması gerekliliğine işaret ederek, “Kültür varlıklarımız, korunması ve gelecek nesillere aktarılması gereken değerlerdir. Sadece toplamak tek başına yeterli değil, bu eserleri sergileme yoluyla paylaşarak sahip olduğumuz mirasın tanınmasına katkıda bulunmak ve korunması gerektiğini öğretmek de çok önemli. Bu sebeple, değerli dostum Muharrem Kayhan’a bu kıymetli koleksiyonu kurumumuzda sergileyerek paylaşma duyarlılığını gösterdiği için teşekkürlerimi sunuyorum. Umuyorum ki bu sergi sahip olduğumuz kültürel mirasın tanıtımına ve benimsenmesine katkı sağlar” diye konuştu.
Kayhan: Sikkeleri, yurtdışındaki müzayedelerden gittim aldım ve tekrar Türkiye’ye getirdim
Muharrem Kayhan da 1980’lerin sonundan itibaren 2000’e yakın antik sikke topladığını belirterek bunlarla ilgili iki tane uluslararası bilimsel katalog yayınlandığını, referans kitap haline geldiklerini dile getirdi. Yüzlerce sikkeyi yurtdışındaki müzayedelerden edindiğini söyleyen Kayhan “Darp edildikleri topraklara kazandırmanın mutluluğunu yaşadım, yaşıyorum. Bu koleksiyon benim değil Türkiye’nin. Ben yeddieminiyim diyebilirim yani bana emanet. Önemli olan bunları korumak.” diye konuştu. Bir koleksiyonerin en büyük hatasının kendisini sınırlayamamak olduğunu belirten Kayhan, “Bölge, tasvir gibi çerçevelerin çizilmemesi, hem entellektüel, hem de finansal imkânsızlıkları beraberinde getirir. Bu nedenle odaklanma ihtiyacını hep hissettim. Sikkelerimin çok büyük çoğunluğu İyonya ve Karya’nın Arkaik, Klâsik ve Helenistik çağlarından geliyor. Koleksiyonumun eksikleri hem çok az, hem de artık çok ender ve erişilmez. Aktif  sikke koleksiyonerliğimi bu sergiyle noktalıyorum. Paranın tarifini yaparken hep şunları öğrettiler: Para bir hesap birimidir, değişim ve değer biriktirme aracıdır. Antik sikkelerin iki önemli özelliği daha var. Sikkeler hem sanat eserleri, hem de tarihi ipuçlarıdır. Umarım bu sergide bu özelliklerini siz de göreceksiniz. Bu mekânı İzmir’e bir kültür merkezi olarak tekrar kazandıran değerli dostum Lucien’i tebrik ederim. Bu kentin minnet duygularını bir kez daha iletiyorum” dedi. Bu sergini tekrarı olmayacak. Sadece Arkas Sanat Merkezi’nde olacak. 20 Mart’a kadar devam ediyor. İstanbul’luların gelip görmesini bekliyoruz.
ARKAS SANAT MERKEZİ; 1380 Sok. No.1 Alsancak-İzmir – 0232 464 66 00
Ziyaret; Pazartesi hariç, Salı-Pazar 10.00-18.00, Perşembe 10.00-20.00 Giriş Ücretsizdir. Rehber eşliğinde gezmek için lütfen randevu alınız.
Muharrem Kayhan Koleksiyonu Hakkında
Arkaik, Klasik ve Hellenistik Çağ’da Karya ve İonya bölgesine ait yaklaşık 2000 sikke ve 1315 tarihi objeden meydana gelen Muharrem Kayhan Koleksiyonunun en önemli bölümünü sikkeler oluşturuyor. Bazıları dünyada tek örnek olan bu sikkeler, Lydia Krallığı’nda başlayan sikke darbı kültürünün gelişimini ortaya koyması açısından büyük önem teşkil etmekte. Koleksiyonda yer alan sikkeler dönemlerine ait çok önemli birer belge olmalarının yanı sıra aynı zamanda kendi başlarına da birer sanat eseri. Muharrem Kayhan Koleksiyonu’nun zenginliği ve çeşitliliği, yüzlerce yıla ve geniş topraklara yayılmış değişen üretim teknikleri, yerel gelenekler, inanç sistemleri, günlük yaşam, siyasi gelişmelere ait çok önemli ipuçları içeriyor. İlk kez Arkas Sanat Merkezi’nde bir araya getirilerek sergilenen koleksiyon, yitip gitmiş uygarlıkların izini sürmek ve Antik Çağ’daki Anadolu’yu keşfetmek için kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor.
Arkas Sanat Merkezi Hakkında
Lucien Arkas’ın girişimleriyle İzmir Fransız Fahri Konsoslosluğu binasının denize bakan bölümü, restorasyonunun gerçekleştirilmesi koşulu ile Fransız Hükümeti  tarafından 20 yıllığına, yalnızca kültür ve sanat amaçlı kullanım için Arkas Holding’e tahsis edilmiştir. Bir yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından Kasım 2011’de Arkas Sanat Merkezi adıyla İzmir’de sanatseverlerin hizmetine sunulmuştur.
Mimar Niko Filidis’in yönetiminde tümüyle elden geçirilerek, çağdaş donanımlı bir sanat merkezine  dönüştürülen bu tarihi bina, iki kattan oluşmakta ve 10 adet sergi odası bulunmaktadır. Sergi alanı 370 metrekare olan sanat merkezi  ulusal ve uluslararası platformda göze çarpan sergilere ev sahipliği yapmaktadır.
 
 

Diğer Mecralar

Menü