Arkas Sanat Merkezi açılışı Arkas Resim Koleksiyonundan seçilmiş post-empresyonist eserler sergisiyle gerçekleşti

Arkas Holding

Arkas Holding’e Fransız Hükümeti tarafından kültür ve sanat amaçlı faaliyetlerde kullanılması için bir bölümü tahsis edilen Fransız Konsolosluğu İzmir binası tamamlanan restorasyon çalışmalarının ardından “Arkas Sanat Merkezi” olarak faaliyete başladı. 

Arkas Sanat Merkezi, 19 Kasım Cumartesi günü Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas ile Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Laurent Bili ev sahipliğinde yapılan davetle açıldı. Açılış törenine Fransa Başkonsolosu Herve Margo, İzmir Valisi Cahit Kıraç ile İzmir iş ve sanat dünyasından davetlilerin katıldı. Arkas Sanat Merkezi’nin ilk sergisi de eş zamanlı olarak başlatıldı. Binanın 1 ve 2. katlarında 17 Aralık tarihine kadar devam edecek olan sergide Arkas Koleksiyonundan seçilen “Post-Empresyonist” eserler sanatseverlerle buluşacak.   

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, yaptığı açılış konuşmasında binanın tarihiden de bahsederek  “Bugünden itibaren hem Fransız Konsolosluğu hem de Arkas Sanat Merkezi olarak anılacak bu bina 7 Eylül 1875 yılında Fransız Hükümeti’nin hizmetine verilmiş. 1904 yılında depremde zarar görmüş ancak 1905- 1906 yılları arasında yeniden yapılmıştır. Bu binanın denize bakan bölümü Eylül 2010 da Fransız Hükümeti tarafından kültürel ve sanatsal etkinlikler için Arkas Holding’e tahsis edildi. Binanın Aralık 2010 da projelendirilmesi yapıldı,  Şubat 2011’de ise restorasyonu başladı” dedi. Koleksiyonculuğu hiç bir zaman bir toplama uğraşısı olarak görmediğini söyleyen Arkas, sanatın izlediği seyri tutarlı bir disiplin çerçevesinde tutabilmek bilinciyle uzun yıllar süren çalışmalar neticesinde Arkas Koleksiyonunun ‘Türk Resmi’ ve ‘Avrupa Resmi’ olarak iki ana  başlık kapsamında oluşturulduğunu belirtti. Bugün dokuz yüzü aşkın sanat eserinden oluşan Arkas Koleksiyonu kendi tarzında Türkiye’nin sayılı sanat koleksiyonları arasında sayılıyor.  

Bu koleksiyonu uygun mekanlarda sanat severlerle bir araya getirmenin kendisi için önemli bir hedef olduğunu dile getiren Arkas, Fransa Hükümeti’nin, İzmir’in tarihini de yansıtan bu eşsiz binayı Arkas Holding’e tahsis etmesiyle uygun mekanı bulduklarını söyledi ve projeyle ilgili desteği olan herkese özel olarak teşekkür etti.  

İzmir’de bir RENOIR 

Arkas Sanat Merkezi’nin ilk sergisi değişik disiplinleri benimseyen ancak bağımsız görüşlerini gerçek bir dayanışma örneği ile paylaşmaktan çekinmeyen “Post-Empresyonist” dönem sanatçılarından Maxime Maufra, Louis Anquetin, Émile Bernard, Maurice Denis, Maurice Vlaminck, Édouard Vuillard, Louis Valtat gibi isimlerin önemli eserlerinden oluşuyor.  Çağdaş resmin oluşmasında, 1860–1870 yılları arasında doğan, bu dönem sanatçılarının çabaları ve katkıları çok büyüktür.    

Sergide Pierre- Auguste RENOIR’ın 1908 yılında yaptığı Madam Thurneyssen isimli tablosu da bulunuyor.   Avrupa resimlerinin Arkas Koleksiyonunun güçlü bölümlerinden biri olmasının yanında, binanın aynı dönemlerde Fransız Hükümeti’ne tahsis edilmiş olması ve bu dönem sanatçılarının çalışmalarını Fransa’da gerçekleştirmiş olmaları gibi ortak noktalar ilk serginin post-empresyonistlerden oluşması kararında etkili oldu. 

Sergi 17 Aralık tarihine kadar pazar günleri hariç haftanın her günü saat 10:00 -18:00 arası davetiyeli olarak ziyaret edilebilecek. 

Diğer Mecralar

Menü