Arkas Sailing Team, katıldığı ilk uluslararası yarışta finiş çizgisinde

Arkas Holding

Arkas Spor Kulübü’nün takımı Arkas Sailing Team, katıldığı ilk uluslararası yarışta, ekip ruhu ve profesyonelliği ile zorlu mücadelenin öne çıkan isimlerinden oldu. Arkas Sailing Team, 22 ülkeden 115 teknenin ve 1000’nin üzerinde sporcunun katıldığı Rolex Middle Sea Race’de, toplam 5 günde tam 606 deniz milini, yaklaşık 75 saatte kat etti ve IRC 3 kategorisindeki liderliği garantiledi.
 
Malta Kraliyet Yat Kulübü’nün ev sahipliğinde düzenlenen, Akdeniz’in en önemli off-shore yelken yarışı Rolex Middle Sea Race’te bitiş çizgisine gelindi. Tamamı profesyonel Türk yelkencilerden oluşan Arkas Sailing Team, 17 Ekim Cumartesi günü Malta’dan start alan yarışın 5. gününde IRC 3 kategorisindeki liderliği garantiledi.
Serhat Altay,  Tolga Yağlı, Onur Tok, Tuğrul Elbirler Yiğit Çula, Serkan Yapan, Sergen Birincioğlu, Altuğ Şenermen ve bir yıldır takımı yarışa hazırlayan antrenör Martin Watts’tan oluşan kadrosuyla Arkas Sailing Team, denizdeki zorlu mücadelede gösterdiği performansla göz doldurdu.
Takım kaptanı Serhat Altaylı “Rolex Middle Sea Race, ülkemizdeki sularda kazandığımız başarılarımızı taşımak istediğimiz ve heyecanla hazırlandığımız ilk uluslararası yarışımız. Akdeniz’in en zorlu off-shore yarışında zorluklara değil, başarıya ve takım ruhumuza odaklandık. Bir günde dört mevsimin yaşandığı yarışta, 0 rüzgar ve 30 derece hava sıcaklığı ile ilerlerken bir anda başlayan şiddetli dolu yağışı ve 36 knot’lara varan kuvvetli rüzgarlar ile zorlu anlar yaşadık. 48 saat hiç uyumadan yol aldığımız günler geçirdik. Rüzgazrın sürekli yön değiştirmesi ve hızının artıp azalmasından dolayı rota yapıcımız neredeyse bütün yarış aralıksız çalıştı. Ekibin iki takım halinde nöbetleşe kısa uykularTekne üzerinde hiç durmadan  606 deniz mili yol kat ettik. Ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalıştık. Yarıştığımız IRC 3 kategorisindeki liderliğimizde, bir yıldır gece gündüz demeden verdiğimiz emeklerin karşılığını güzel bir sonuçla almak büyük onur ve mutluluk verici.” dedi.      
 
IRC3 grubunda yarışan Arkas Sailing Team’ın yarışı 21 Ekim Çarşamba günü sabaha karşı finish çizgisine ulaştı. Malta marinası kale önünden start alan takımların Messina Boğazı,’ndan sonra sırasıyla Stromboli, Favignana, Pantalleria ve Lampedusa rotasını geçerek Malta’ya döneceği yarış 24 Ekim Cumartesi günü tamamlanacak.
 
 
 

ARKAS SAILING TEAM HAKKINDA
Altug Şenermen, Fikret Oral, Sergen Birincioğlu, Serhat Altay, Serkan Yapan, Tayfun Erey, Tolga Yağlı, Tuğrul Elbirler, Onur Tok, Yiğit Çula, Yiğitcan Gülle’den oluşan takımın en önemli özelliklerinden birisi, ekip üyelerinin profesyonel yelkenci olması. Arkas Sailing Team, Kendi teknesi ile 2010 yılında BAYK Kış Trofesi birinciliği; 2011 yılında BAYK Kış Trofesi ikinciliği, Deniz Kuvvetleri Kupası üçüncülüğü, Uluslararası Marmaris Yarış Haftasında ikinciliği; 2012 yılında BAYK Kış Trofesi birinciliği, Çakabey Kupası birinciliği ve Deniz Kuvvetleri kupası ikinciliğinin yanı sıra 2010, 2011, 2012, 2013 ve 2014 yıllarında Arkas BAYK CUP şampiyonluğu bulunuyor. Ayrıca Arkas Sailing Team 2014’te BAYK The Marmara Kış Trofesi’nde daha sonra da TAYK(Türkiye Açık Deniz Yelken Kulübü) tarafından düzenlenen Deniz Kuvvetleri Kupası’nda birinci oldu.  2015 yılında ise CFM BAYK 2015 Kış Trofesi, Turkcell sponsorluğunda düzenlenen BosphorusCup ve Ağustos ayında gerçekleşen Arkas -Milta Marina Cup’ta birinci oldu.
 
 

Diğer Mecralar

Menü