Arkas Sailing Team’e yeni antrenör

Arkas Holding

Şampiyonluklarıyla adından söz ettiren yelken takımı Arkas Sailing Team, yeni transferiyle çalışmalarına hız verdi. Yelken dünyasında disiplini ve özgün yöntemleriyle tanınan, başarılı birçok ekibe koçluk yapan Martin Watts, Arkas Sailing Team’in yeni antrenörü oldu.

Yeniden yapılanan Arkas Spor Yelken Şubesi’nin takımı Arkas Sailing Team; tüm altyapı ve yatırımlarını uluslararası yarışlarda da şampiyonluklar kazanma hedefine göre planladı. Arkas Sailing Team, bu kapsamda önemli bir antrenör transferini de gerçekleştirdi. Küçük yaşlarda başladığı yelken sporunu 1998 yılından bu yana profesyonel olarak sürdüren ve başarılı birçok ekibe koçluk yapan tecrübeli İngiliz Martin Watts artık Arkas Sailing Team’de. Ana yelken trimcisi ve dümendeki başarısıyla 2008 yılında Volvo Ocean Race’e de katılan Martin Watts, TP 52, SWAN 42, KER40, MD 65, SWAN 601, FARR 45 tipi teknelerle birçok yarışa katıldı. Arkas Sailing Team için özel olarak hazırlanmış bir programla çalışmaya başlayan Watts, ilk olarak Ocak ayında BAYK Cup yarışlarında takımla birlikte teknede yerini alacak.

1980 İngiltere doğumlu olan Martin Watts yelken hayatına ilk olarak 1987 yılında başladı. Topper sınıfında yelkene başlayan Watss, zaman içerisinde birçok dingi sınıfı tekne kullandı ve yarıştı. 2003 yılından 2013 yılına kadar profesyonel yelken kariyerinde çeşitli teknelerde ve takımlarda görevler aldı.

Fastnet birinciliği, IRC National Champions birinciliği, Maxi Worls ikinciliği,  Key West Race Week birinciliği, gibi önemli pek çok dereceye sahip olan Watts, ilk çalışma için 15 Kasım 2014 tarihinde Arkas Sailing Team ile bir araya geldi. Martin Watts’ın, karada ve denizde antrenmanlardan beslenmeye, denizde hayatta kalmadan navigasyona kadar ayrıntılı ve yoğun programı, Aralık 2014 itibarıyla başlayacak.
Martin Watts’ın tekneyi yakından tanıması ve başarılı koçluk geçmişinin seçimlerinde etkili olduğunu ifade eden Arkas Spor Asbaşkanı Bernard Arcas: “Yelken sporuna gönülden bağlı profesyonel bir Türk takımı olarak hedefimiz, ülkemizi dünyada temsil etmek ve şampiyonluklar kazanmak. Martin’in aramıza katılmasıyla Arkas Sailing Team ve yelken sporu adına güzel bir adım attık ve hedefimize doğru hızla ilerleyeceğimiz bir döneme girdik.” dedi.

Arkas Sailing Team Hakkında: Bernard Arcas ve Funda Arcas, Altuğ Şenermen, Cenk Değer, Göksu Kantarcıoğlu,  Mert Oruz, Pamir Sezener,  Sergen Birincioğlu, Serhat Altay, Serkan Yapan, Tayfun Erey, Tolga Yağlı, Tuğrul Elbirler, Yiğit Çula  ve Yiğit Can Gülle’den oluşan takımın en önemli özelliklerinden birisi, ekip üyelerinin birçoğunun profesyonel yelkenci olması. Arkas Sailing Team, önce BAYK The Marmara Kış Trofesi’nde daha sonra da TAYK (Türkiye Açık Deniz Yelken Kulübü) tarafından düzenlenen Deniz Kuvvetleri Kupası’nda birinci oldu.  5 yıldır yarışlara katılan üst üste birincilik dereceleri kazanan takım, Kerr 40 teknesi ile yarışıyor. Takım bu yıl Arkas- Milta Marina Cup yarışlarında Fyling Box-Arkas teknesiyle 5.inci kez yarıştı ve IRC kategorisinde değişmez birinciliğini korudu. Hemen ardından 25. Uluslararası Marmaris Yarış Haftasına katılan Arkas Sailing Team 150 tekne ve 500 sporcunun katıldığı yarışları ikinci olarak tamamladı.  

Diğer Mecralar

Menü