Arkas Sailing Team, bir şampiyonluk daha kazandı

Arkas Holding

 Arkas- Milta Marina Cup 28-31 Ağustos tarihlerinde Bodrum’da gerçekleşti. Fyling Box-Arkas teknesiyle bu yıl 5.inci kez yarışan Arkas Sailing Team  IRC kategorisinin değişmez birincisi.
 
Yarış 28 Ağustos’ta 27 tekne ve 300’e yakın yarışçının katılımı ile start aldı. Bodrum açıklarında kurulan hattan start alan ekipler, Bodrum Kos etabında birinci günü tamamladılar. İlk gün IRC- A sınıfları 24 millik, IRC B-Katamaran ve Destek sınıfları 20 millik rotada  Batıdan esen 8-9 knot  rüzgarla mücadele ettiler.
 
Yarışın ikinci gününde Kargı adasında hazırlanan hatta buluşan yarışçılar, start düdüğü ile birlikte Yalıkavak rotası için start aldılar. Kardak kayalıklarını sancakta, Çavuş Adası ve Büyükkiremit adalarını İskelede bırakarak Yalıkavak açıklarında kurulan finish hattına yönelen tekneler, IRC A sınıfı yaklaşık 18 mil, IRC B-Destek ve Katamaran sınıfları yaklaşık 16 mil süren coğrafi rotayı kuzey-kuzeybatıdan esen 14-15 knot rüzgarla bitirdiler.
 
Yarışın üçüncü gününde Büyükkiremit Adasında kurulan hatta buluşan yarışçılar, start düdüğü ile birlikte Topan Adasını İskelede-Kargı Adasını sancakta- Çelebi Adasını Sancakta bırakarak Bodrum’da kurulan finiş hattına yönelen tekneler,  IRC –A sınıfı yaklaşık 22 millik, IRC B-Destek ve Katamaran sınıfları 20 millik coğrafi rotayı Güneybatıdan esen 14-15 knot rüzgarla yarışı tamamladılar.
 
ARKAS MİLTA MARİNA CUP’ın son gününde  Kuzeybatıdan yaklaşık 15-16 knot esen rüzgarla hazırlanan şamandıra etabında yarışçılar son mücadelelerini verdiler.
 
Arkas-Milta Marina Cup, IRC A-1 Sınıfı birincisi FLYING BOX –ARKAS teknesiyle Arkas Sailing Team, IRC A- 2 Birincisi PALMARİNA BODRUM-İZMİR YELKEN AKADEMİSİ, IRC -B Birincisi DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ-KALKIŞ, Destek Sınıfı birincisi JOY-DENIZ CADILARI, Katamaran sınıfı birincisi GRANDPA tekneleri oldu.
 
Arkas Sailing Team bu yıl ayrıca; önce BAYK The Marmara Kış Trofesi’nde daha sonra da TAYK(Türkiye Açık Deniz Yelken Kulübü) tarafından düzenlenen Deniz Kuvvetleri Kupası’nda da birinci olmuştu.
 
Avrupa’daki yarışlarda da başarı hedefliyoruz
Yelken Şubesi’ndeki yeni yapılanması ve yaptığı stratejik işbirlikleri ile yelkendeki iddiasnı artıran Arkas Spor Kulübü As Başkanı Bernard Arcas, “Arkas Spor Kulübü adına istediğim IRC sınıfında güzel bir takım olarak yurtdışında da Türklerin bu sporda var olduğunu göstermek. Yeni takım yapılanmamız ve yeni teknemizle artık Avrupa’daki yarışlara da katılacağız. İlk hedefimiz Malta’da yapılacak olan Middle Sea Race. Bu yarışta tamamı Türk yelkencilerden oluşan bir Türk takımı olarak ilk defa biz katılacağız.”dedi.
 
 

Diğer Mecralar

Menü