ARKAS NARLIDERE MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NDE BAŞLANGIÇ ZİLİ ÇALDI

Arkas Holding

Arkas Narlıdere Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2015-2016 Eğitim ve Öğretim Yılına Arkas Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’ın konuşması ile başladı

Arkas’ın Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle, sektöre teknik uzmanlık kazanmış mesleki donanımlı ara elemanlar yetiştirmek amacıyla inşa ettiği Arkas Narlıdere Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ilk eğitim ve öğretim yılı başladı. Okulun ilk gününde Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas öğrencilere seslendi.

“İş arayan değil aranan gençler yetiştirmek istiyoruz”
“Okulu bitirdiğinizde size iş vermek isteyen şirketler; akademik bilgi ile pratik beceriyi birarada sınarlar. Akademik bilgi önemlidir ancak bilginin pratiğe dönüştürebilmesi lazım. Sizler  burada mesleki eğitim alacağınız için şanslısınız, hem teorik bilgiyi alacaksınız hem pratik yapacaksınız.

İş arayan  gençler yerine, aranan gençler yetirştirmek istiyoruz. Şirketler okullarla işbirliği yaparak sektörlere yönelik uygulamalı eğitimler geliştirmeli. Biz bunu Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi ile beraber yapıyoruz. Buradan yola çıkarak lojistik sektörü için de devletle bir işbirliği yaptık.

Lojistik, mantıklı bir çözüm üretmek demektir
Lojistik kelimesini  tam anlamak lazım. Lojistik Mantıklı bir çözüm üretmek demektir, ulaştırma da bunun bir parçası. Mantıklı bir çözüm geliştirdiğiniz zaman her alanda başarılı olursunuz.

Konteynerin icadı, mantıklı bir çözüm üretme hikayesidir. 1950’lerde Amerika’da bir kamyoncu tarafından icat edildi. Kore Savaşı sırasında malzemeler limanlarda yığıp askerin bulunduğu iç bölgelere taşınmasını yetiştiremiyorlardı, asker hem erzaksız hem deposuz kalıyordu. Bir kamyoncu, kamyonun kasasını gemiye koysam sonra gemiden tekrar kamyona yüklesem de taşısam aynı zamanda depo olsa diye düşündü. Yani özüne baktığınızda mantıklı bir çözüm üretti. Şimdi dünyadaki yükün büyük bölümü konteynerle taşınıyor.

Her lisan bir diplomadır
Pratik eğitimin yanında; diğer önemli konu iletişim. İletişim kurmak için lisan bilmek çok önemli, ticaret dünya ile yapılıyor. Yaygınlığı açısından öncelikli İngilizce ama durumuza göre isterseniz Fransızca ve İtalyanca ile de destekleyebilirsiniz.

Biz bu okulda hem yabancı dil hem pratik eğitim konularına önem vereceğiz.  Arkas yöneticileri ilerleyen sınıflarda sizlere ilgili dalın eğitimlerini verecekler. Bu okul ilk ona değil ilk ikiye girmeli. Bunun için hep birlikte çalışmalıyız.“diyerek sözlerini tamamladı.

Abdülkadir Yıldız İlçe Milli Eğitim Müdürü yaptığı konuşmada her sene üniversite sınavlarında öğrencilerle yapılan röportajlarda hepsinin sözlediği tek şeyin planlı programlı çalışma olduğunu belirterek  öğrencilere bir günlerini net olarak saatlere ayırarak ne yapacaklarını belirlemelerini tavsiye etti.
İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Melih Ağzıbüyük  “Bulunduğunuz bu okul Lucien Arkas sayesinde İzmir’de tek alanı lojistik olan bir okul olarak diğer meslek liselerine de örnek olacak bir okul olacak. Burdan meslek sahibi olarak mezun olacaksınız.” dedi. 
 

Diğer Mecralar

Menü