Arkas Line Kuzey Afrika Servisini Genişletiyor

Arkas Holding

Arkas Line Kuzey Afrika limanlarındaki etkinliği ve kapasitesini artırmak amacıyla, mevcut servis yapısını Cezayir Devlet şirketi CNAN ile yaptığı yeni servis anlaşmaları ile değiştirdi.
Halihazırda Cezayir’in Algiers, Oran, Bejaia, Skikda, Annaba, Arzew; Tunus’un Sousse, Bizerte, Rades ve Libya’nın Misurata, Khoms ve Tripoli limanlarına düzenli olarak servis veren Arkas Line, bu anlaşma ile CNAN’ın Cezayir limanlarında sahip olduğu yanaşma önceliği  ve Cezayir Devleti’nin deniz nakliyesinde ulusal bayraklı gemiler konusundaki yeni uygulamalarından faydalanacak.

Fransa, İtalya ve İspanya’dan Cezayir’e direkt servisleri başlıyor
Yeni servis yapısı ile Arkas Line daha önce direkt servis vermediği, Kuzey Afrika’da önemli bir pazar sahibi olan Fransa’dan da haftalık olarak Cezayir limanlarına servis vermeye başlayacak.
Arkas Line, AEX (Algiers Ekspres), OEX ( Oran Ekspres ), BEX ( Bejaia Ekspres ) servislerini açarak özellikle sıkışıklık yaşanan Oran ve Bejaia Limanlarında avantaj sağlayacak. Diğer yandan yeni BEX servisi de Arkas Line‘ın Türkiye-Algiers servisinin kapasitesinin artmasını sağlayacak.

Cezayir’deki yeni regülasyonlar
22 Ekim 2019’da yürürlüğe giren yeni gümrük mevzuatı uyarınca bundan sonra bütün hat operatörleri liman gümrüğünün de dahil olduğu 13 adet gümrük idaresinden birine, gemi varışındaki gümrük kararına göre deklarasyonda bulunabiliyor. CNAN hattı bu uygulamada bir ayrıcalık sahibi ve sadece liman gümrüğüne deklarasyonda bulunuyor. Dolayısı ile Arkas Line CNAN ile beraber servis verdiği AEX ve OEX servislerinde liman gümrüğüne deklarasyonda bulunurken, Türkiye çıkışlı diğer Algiers servisinde (NAS) yeni uygulamadan yararlanacak.
Bu yeni uygulama kara terminallerinin var olduğu Algiers, Oran ve Annaba limanlarında geçerli olacak. (diğer Cezayir limanlarında kara terminalleri bulunmuyor)
Arkas Line’ın 26 Kasım 2019 tarihinden itibaren hayata geçecek yeni
 
NAS Servisi’nin (Kuzey Afrika Servisi) rotası:
İzmir (Alsancak ) / Yarımca (DPW ) / Marport / Annaba / Skikda / Algiers
AEX Servisi’nin (Algiers Ekspres) rotası:
Marinda di Carrara / Cenova ( Messina ) / Marsilya (Socoma) / Barselona (Port Nou) / Castellon ( Noatum ) / Valensiya (APMT) / Algiers
 
OEX Servisi’nin (Oran Ekspres) rotası:
Valensiya ( APMT ) / Barselona ( Port Nou) / Oran
 
BEX Servisi’nin (Bejaia Ekspres) rotası:
Marina di Carrara / Marsilya (Socoma) / Barselona ( Port Nou + APMT ) / Bejaia / Oran / Skikda
 
CAX Servisi’nin (Constanza – Arzew Eskpres) rotası:
Constanza / Marport / Gemlik / Arzew
 

Diğer Mecralar

Menü