Arkas Koleksiyonu’nda Post-Empresyonizm sergisine son günlerinde de büyük ilgi

Arkas Holding

Arkas Sanat Merkezi’nde 12 bini aşkın ziyaretçi ağırlayan Arkas Koleksiyonu’nda Post-Empresyonizm Sergisi sona erdi. Serginin son günleri olan 30-31 Mart tarihlerinde yapılan Prof. Mümtaz Sağlam ve Lora Sarıaslan söyleşileri yoğun ilgi gördü.
İzmir’in sanat gündeminde kendine önemli bir yer edinen Arkas Sanat Merkezi’ndeki ilk sergi olan post-empresyonist eserler sergisinin kapanışı 2 günde 2 önemli konuşmacıyla yapıldı. Konuşma etkinliklerinde meraklıklarına post-izlenimci süreç ve Renoir hakkında detaylı bilgiler verildi.

30 Mart Cuma günü saat 19:00’da İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü Başkanı ve Güzel Sanatlar Enstitüsü Müdürü Prof. Mümtaz Sağlam’ın anlatımıyla “Resmin Değişen Yüzü: Post-İzlenimci Süreç ve Ötesi” konusu irdelendi. Sağlam, dönemin toplumsal olaylarına, kültürel atmosferine ve düşünce hayatına bakarak, plastik sanatlar alanında yaşanan dönüşümü sorguladı ve 1940’lı yıllara dek uzanan süreci estetik bağlamda yeniden değerlendirdi.

31 Mart Cumartesi günü ise saat 14:00’te sanat tarihçisi ve küratör Lora Sarıaslan “Renoir: Işık Ustasının Kadınları” konu başlığı altında empresyonizmin öncü isimlerinden Pierre Auguste Renoir’ın yaşamında özel yer tutan portrelerini anlattı. 1908 yılında yaptığı “Madam Thurneyssen’in Portresi” tablosundan yola çıkarak kadınları yapıtlarında birer portre öznesi olarak kullanan ve dişiliklerini dışa vuran Renoir’ın özel hayatının ve gezilerinin sanatına yansımaları irdelendi.
Arkas Koleksiyonu’nda post-empresyonizm sergisinde dönem sanatçılarından Toulouse-Lautrec, Louis Anquetin, Émile Bernard, Maurice de Vlaminck, Édouard Vuillard, Georges Braque gibi ressamların eserleri sergilendi. Sergide Pierre-Auguste Renoir’ın 1908 yılında yaptığı Portrait de Madame Thurneyssen isimli tablosu da bulunuyordu.
Arkas Sanat Merkezi’nde yediden yetmişe İzmir’lilerin akın ettiği ilk sergi kapanırken yeni serginin hazırlığı hızla devam ediyor. Kısa bir aradan sonra Batılının Fırçasından Ege’nin bu Yakası isimli oryantalist eserler sergisiyle kapılarını yeniden açacak. 

Diğer Mecralar

Menü