Arkas koleksiyonu ilk kez yurtdışında sergileniyor

Arkas Holding

 Arkas Koleksiyonu’ndan seçilmiş altmışiki eser Fransa’da Lodève Müzesi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.
 
Arkas Holding katkılarıyla kurulan ve İzmir’de uluslararası düzeyde sergilere ev sahipliği yapan Arkas Sanat Merkezi, Arkas Koleksiyonu’nun yanı sıra yurtiçi ve yurtdışından birçok müze, kurum ve koleksiyoner ile işbirliği yapmaya devam ediyor. İzmir’de düzenlediği son sergisinde Louvre, British Museum, Rijksmuseum gibi dünyaca ünlü müzelerden eser ve belgeleri ilk defa İzmir’e getirmişti. Şimdi ise Arkas Koleksiyonu’ndan bir seçki Fransa’daki Lodève-Fluery Müzesi’nden gelen talep üzerine ilk defa Avrupa da bir müze de sergileniyor. “Bonnard, Renoir, Vuillard…Arkas Koleksiyonu’ndan Başyapıtlar…” isimli sergi bir çok akımı birarada sunuyor. Fransa’daki bu serginin en anlamlı yanlarından birini herbirinin yolu Fransa’dan geçmiş sanatçıların dünyaca ünlü ve değerli eserlerinin; Türkiye’nin en önemli koleksiyonerlerinden Lucien Arkas’ın koleksiyonundan seçilerek hazırlanması.
 
Lodève Müzesi’nin, Türkiye’nin en önemli koleksiyonlarından biri olarak kabul edilen Arkas Koleksiyonu’na ait eserlerden düzenlediği seçki, sanat tarihinde modernizimin başlangıçı olan önemli sanat akımlarını öne çıkarıyor: Barbizon Okulu, Empresyonizm, Post-Empresyonizm, Pont-Aven, Nabiler ve Fovizm. Portreler, Nü’ler, Peyzajlar ve Janr (Genre)  resmi olmak üzere dört ana temadan oluşan bu serginin seçkisi yüzyılın başında avangardlara yolu açan ressamların daha önce görülmemiş resimlerini kapsıyor. 19 Aralık 2013 tarihinde açılacak olan sergi,  30 Mart 2014’e kadar sergilenmeye devam edecek.
 
“Portreler” teması ile daha önce hiç görülmemiş Bonnard, Vuillard, Van Dongen veya Vallotton resimleri, “Nü” teması ile Maximilien Luce, Suzanne Valadon, Manguin veya Kisling gibi sanatçıların nü eserleri, “Peyzajlar” teması ile Corot’dan Dufy’ye peyzaj resminin anlayışının yarım asırda nasıl değiştiği izlenebilecek. Son olarak da, “Janr Resmi” teması altında, Jacques-Émile Blanche, Louis Anquetin, Toulouse-Lautrec, Vuillard, Vallotton ve Georges Braque gibi sanatçıların portre ve interyör resimleri görülebilecek.
 
Uzman bir ekibin uzun yıllar süren çalışmaları sonucunda oluşturulan Arkas Koleksiyonu, bini aşkın eser ile kendi tarzında Türkiye’deki sayılı sanat koleksiyonları arasında yer alıyor. “Türk Resmi” ve “Post-Empresyonist Dönem” başlıkları altında toplanan  koleksiyon, Batı Modern Sanatı’nın daha gölgede kalmış, tarihinde “Post-Empresyonizm” olarak adlandırılmış dönemine yoğunlaşmış. Bu da koleksiyonun Türkiye’deki diğer birçok sanat koleksiyonundan ayıran önemli bir yönünü oluşturuyor.
“Post-Empresyonizm” dönem sanatçılarının 1860 kuşağı olmaları ve sanat üretecek yaşa geldiklerinde zirvelerin 1840 doğumlu “Empresyonist” dönem sanatçılarının elinde olması, bu “genç nesil” sanatçılarını Nabi Ekolü, Sembolizm ve Kübizm akımları gibi bir takım çıkış kapıları ile zorlamaya yöneltmiş bu da sanat tarihine büyük bir ivme getirmiştir. Arkas Koleksiyonu da bu süreci ele alarak Bernard Buffet, Georges Braque, Maurice Denis, Émile Bernard, Maurice de Vlaminck, Louis Valtat gibi sanatçılardan, Empresyonizm akımının kurucusu Pierre-Auguste Renoir’a kadar geniş bir yelpazeye yer veriyor.
 
1900’lü yılların ilk çeyreğinde Paris dünyanın sanat merkeziyken bu sanatçıların hepsinin yolu Paris’den geçmişti. Lodève Müzesi katkıları ile Arkas, kariyerleri Fransa’da oluşmuş sanatçıların eserlerini anavatanları ile buluşturuyor.
Lodève Hakkında Bilgi:
 
Lodève, Güney Fransa’da iki nehrin buluştuğu ilgi çekici bir vadide yer alan sevimli bir kasaba. Küçük bir kasaba olmasına rağmen çok değerli bir müzesi bulunuyor. The Fleury Museum jeolojik ve tarih öncesi kalıntılardan oluşan geniş bir koleksiyona sahip. Bu müze sayesinde Lodeve sanatla yaşıyor. Düzenlediği sergilerle yılda 60 bin ziyaretçiyi kasabaya çekiyor.
 
 

Diğer Mecralar

Menü