Arkas Gemi Yatırımlarında Hız Kesmiyor

Arkas Holding

Arkas dört gemi daha alarak hem kendi Filosunu hem de Türk Deniz Ticaret filosunu büyütmeye devam ediyor.
 
Türkiye’nin en büyük konteyner gemi filosuna sahip olan Arkas, dünya denizyolu yük taşımacılığındaki sektörel eğilimleri takip ederek sürekli filosunu geliştiriyor ve  konteyner gemilerini büyütüyor. Ticaret geliştikçe artan yükle birlikte gelen talepleri karşılamak için gemi yatırımı yapıyor ve ticaretin var olduğu ve geliştiği her noktaya düzenli servis koyarak yeni pazarlara girip Türk ihracatçısına destek vermeye çalışıyor. Bu doğrultuda filosuna toplam 58 milyon dolar yatırımla  4 gemi daha alan Arkas’ın toplam gemi sayısı 39’a, kapasitesi ise 64.022 TEU’ya yükseldi.
 
Bu yatırımlarla Arkas  gemi filosu 2014 yılında  yüzde 9,5 büyüme gerçekleştirirken,  2015 yılının  ilk üç ayında yüzde 9 büyüme gerçekleştirmiş oldu.
 
Yeni alınan gemilerden M/V Martha A Doğu Akdeniz Servisinde çalışıyor diğer üçü ise Uzak Doğu’da kirada çalışacak. 
 
Türk Deniz Ticaret Filosu’nun büyümesine de katkı sağlıyor
Türk Deniz Ticaret Filosu’nun 2023 yılında dünya sıralamasında ilk 7 arasına girmesi hedefleniyor. Arkas gerçekleştirdiği gemi yatırımlarıyla Türk Deniz Ticaret Filosu’nun bu hedefe ulaşması için de önemli bir katkı sağlıyor.
 
Türk armatörlerine dünya sıralamasında basamak atlattı
Arkas, dünyaca ünlü araştırma şirketi Clarkson Research Services Limited tarafından yapılan ‘konteyner gemi filosu sahibi armatörler’ dünya sıralamasında 22. sırada yer alıyor. Dünyadaki armatörler arasında ilk 25’e girmek birinci lige yükselmek sayılıyor ve bir Türk şirketi olarak ilk kez Arkas adını birinci lige yazdırmıştı. Söz konusu alımlarla liste sıralamasının değişmesi bekleniyor.
 

Diğer Mecralar

Menü