“Arkas Deniz Tarihi Merkezi” haftanın üç günü randevusuz ve ücretsiz olarak ziyarete açık

Arkas Holding

 
Arkas Deniz Tarihi Merkezi denizciliğin tarihine yapacağınız keyifli bir yolculuk için Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri açık.
 
İzmir Bornova’da 1800’lü yıllarda yapılmış ve Arkas ailesinin bir dönem yaşadığı  ev şimdi Arkas Deniz Tarihi Merkezi olarak Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’ın 30 yılı aşkın süredir büyük bir titizlikle biraraya getirdiği gemi maketleri, tablolar ve gemi antikalarından oluşan koleksiyonunun bir bölümüne ev sahipliği yapıyor. Mevcut ve potansiyel ziyaretçilerinden gelen talepler doğrultusunda Arkas Deniz Tarihi Merkezi’nin geçen sezon Salı ve Perşembe olan ziyaret günlerine Cumartesi de eklendi. Haftanın üç günü açık olacak merkez randevusuz ve ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. Merkezde bulunan 89 gemi maketi, 126 parça gemi antikası ve 67 tablo hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Rehber eşliğinde gezmek isteyen ziyaretçiler 0 232 342 10 11 numaralı telefondan rezervasyon yaptırarak tur hizmeti alabiliyor.
 
30 yıllık birikim denizciliğin tarihine bir nevi  ışık tutuyor
Deniz ve denizle ilgili konularla her zaman ilgilenen Lucien Arkas yıllar önce bir sergide gördüğü Engin Alsan’ın yaptığı Victory gemisinin maketinden sipariş vererek koleksiyona başladı. Zaman içinde tutkuya dönüşen ilgisi, 30 yıllık birikimin sonunda 400 gemi maketinden oluşan bir koleksiyon boyutuna ulaştı.
 
Koleksiyonun bir bölümünün sergilendiği ve denizcilik mirasının yüzlerce yıllık tanıklarını somutlaştırarak hem tarihe ışık tutmak hem de denizcilik sektöründeki gelişimi göstermek  amacıyla  açılan Arkas Deniz Tarihi Merkezi’nin 1. katında ziyaretçileri dev miyar pusulalı dümen dolabı karşılıyor.
Bandırma vapuru, Savanarona yatı gibi Türk gemilerinin yanı sıra Kristof Kolomb’un kaşif gemileride bu katta yer alıyor.
 
2. katta bulunan 17. Yüzyıldan 20. Yüzyıla kadar uzanan geniş yelpazede görülecek gemi maketleri ise denizciliğin tarihsel gelişimini muhteşem bir görsellikle ziyaretçilerin beğenisine sunuyor. Gemi maketlerine ünlü deniz ressamları Dixon, Molsted, Roux ve Sami Yetik gibi ressamların tabloları da eşlik ediyor.
 
Merkezin zemin katındaki gemi antikaları odası geçmişte denizcilik mesleğinin ne kadar zorlu olduğunu gözler önüne seriyor. Ayrıca bu katta savaş gemilerinin de olduğu özel bir bölüm bulunuyor.
 
Arkas Deniz Tarihi Merkezi’nde koleksiyonun ilk gemisi İngiliz Kraliyet donanmasının 104 toplu birinci sınıf gemisi HMS Victory’den, Türk milli hareketinin başlangıcı olarak bilinen Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Paşa’nın İstanbul’dan Samsun’a geçtiği Bandırma Vapuru’na, mayın döşeme gemisi Nusret’ten, Yavuz ve Midilli gibi Osmanlı donanmasının savaş gemilerine kadar tarihi değeri ve anlamı olan gemilere, herkesin çocukluğunda yeri olan okyanus coğrafyası araştırmacısı Jacques Yves Cousteau’nun araştırma gemisi Calypso’dan, 55 yıldır İstanbul sularında Adalar ve Yalova hattında çalışan yolcu gemisi Paşabahçe’ye, adını 5. Murat’ın annesinden alan, mübadele yıllarında karışıklı yolcu taşıyan ve Dedemin İnsanları filminden hatırlanabilecek Gülcemal gemisine kadar birçok geminin maketini görmek mümkün. 
 
Arkas Deniz Tarihi Merkezi
Adres: 80 sokak No:28 Bornova, İzmir
Randevu almak için Tel: 0 232 342 10 11
 
 
 
 

Diğer Mecralar

Menü