Arkas Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi ve Arkas Öğrenci Yurdu’nun temeli atıldı

Arkas Holding

Üniversite-özel sektör işbirliği ile sektöre kalifiye eleman yetiştirilmesi konusunda örnek uygulamalara imza atan Arkas, sektöre nitelikli ara eleman yetiştirilmesi konusunda Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliğine gitti.

Türk denizcilik ve lojistik sektöründe öncü şirketlerinden Arkas, hizmet verdiği alanda yeterlilik sahibi insan kaynağının öneminden yola çıkarak eğitim alanındaki sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini ekledi.

Arkas’ın Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yaparak İzmir Narlıdere’de inşaatına başladığı meslek lisesi; sektöre teknik uzmanlık kazanmış mesleki donanımlı ara elemanlar yetiştirecek. Temeli Mart ayında atılan Arkas Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi’nin  inşaatının bir yılda tamamlanması planlanıyor.

Öğrencilere; uluslararası ticarette çalışacak ve hizmet verecek olmaları dikkate alınarak, öncelikle iyi bir İngilizce eğitim imkanı sağlanması hedefleniyor. Dört yıllık eğitim sürecinin ilk iki yılı Milli Eğitim Bakanlığı’nın liseler için belirlediği genel derslerden oluşurken üçüncü yıldan itibaren ise uzmanlık dallarına ayrılacak. Arkas, interaktif bir öğrenim ve gelişim süreci içinde, gençlerin mesleki bilgi ihtiyaçlarını karşılanmasına destek olmayı istiyor. Bu amaçla dal derslerinin alındığı yıllarda müfredatta yer alan derslere ek olarak Arkas’ta uzun yıllar çalışmış duayen yöneticilerin deneyimlerini öğrencilere aktaracağı platformlar da planlıyor.

Arkas’ta staj ve iş imkanı…
Eğitimin üçüncü ve dördüncü senesinde  öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği teorik eğitimin yanında öğrendikerini uygulamak amacıyla staj yapacak. Arkas öğrencilere staj önceliği tanıyacak.  Mezun olan başarılı öğrencilere ise personel ihtiyacına göre iş imkanı sunacak. 
 
Arkas Öğrenci Yurdu, Anadolu’dan gelecek öğrencilere destek…
Okul arazisinde aynı zamanda Arkas Öğrenci Yurdu da inşa ediliyor. Bu sayede özellikle Anadolu’dan ya da çevre illerden İzmir’e gelerek denizcilik ve lojistik mesleğini öğrenmeye hevesli başarılı gençlere fırsat verilmesi hedefleniyor.
Arkas Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi 4 bin 792 metrekare üzerinde beş katlı bir binadan oluşacak. Binada otuzar kişilik 15 dersliğin yanında kütüphane, kimya, fizik, biyoloji ve bilgisayar laboratuvarları, teknik merkez, sığınak, su deposu ve çok amaçlı bir salon bulunacak.
Toplam 2 bin 850 metrekare üzerinde dört kattan oluşacak yurt binasında ise mutfak, yemekhane, çamaşırhane, su deposu, spor salonu, sosyal alanlar, hemşire ve doktor odaları, her katta etüt odaları ve  ikişer kişilik yatakhaneler bulunacak.
Engelli kullanımına uygun olarak tasarlanan her iki binada da engelli asansörü yer alacak.
 
 

Diğer Mecralar

Menü