Arkas Aegean Link Regatta’da ilk gün sona erdi

Arkas Holding

Çeşme’nin ilk uluslararası yelken yarışı Arkas Aegean Link Regatta’da start verildi. Yarışın ilk gün rotasında Çeşme’den Sakız’a yelken açan tekneler Ege’nin sert rüzgarına karşın finiş çizgisine ulaştı. IRC Overall kategorisinde ilk günün birincisi Arkas Flying Box oldu.
Türkiye’de yelken sporunun gelişmesi ve Çeşme’de bu sporun daha aktif hale gelmesi için Çeşme Belediyesi, Türkiye Yelken Federasyonu, EAYK (Ege Açık Deniz Yat Kulübü) ve ICYC’nin (International Çeşme Yacht Club) ev sahipliğinde, Çeşme Marina ve Arkas’ın desteği ile düzenlenen Arkas Aegean Link Regatta’da ilk gün sona erdi.
IRC Overall kategorisinde  ilk günün birincisi Arkas Flying Box olurken Anything/Dere Construction ikinci, Garanti Sailing Lemon üçüncü oldu.
24 Ağustos’ta öğle saatlerinde rüzgar açısından dünyada yelken ve yat yarışı yapılabilecek en iyi parkurlardan biri olan Çeşme açıklarında verilen startın ardından 45 teknede 400 yarışçı IRC 1-2-3-4-5 ve Destek kategorilerinde kupa için mücadeleye başladı. Ekipler Alev Adası’nın yakınındaki 1 Numaralı Şamandırayı döndükten sonra Uzun Adalar’ı sancaklarında bırakarak Sakız Limanı önündeki finiş hattına geldi. Böylece yarışçılar ilk gün 17 deniz mili yol katetmiş oldu.
Yarşın ardından ekipler akşam Chandris Otel’de düzenlenen kokteylde tüm günün yorgunluğunu atarak keyifli akit geçirdi.
25 Ağustos’ta ise Sakız’da yorgunluk atacak ekipler bir günlük molada adanın keyfini çıkaracak.
26 Ağustos Cumartesi günü 16- 18 deniz mili katedecek yelkenciler Sakız-Kuzey Kardinali-1 Numaralı Şamandıra-2 Numaralı Şamandıra rotasında ilerleyecek. Yarışçıları Çeşme’ye dönüşlerinde Aquente Warm Pool’de bir party bekliyor olacak.
27 Ağustos Pazar günü ise Alaçatı açıklarında yarışacak ekipler 4 günlük yarışın ardından Before Sunset Beach’te gerçekleştirilecek kapanış ve ödül gecesinde ödüllerine kavuşacak.
Rüzgar açısından dünyada yelken ve yat yarışı yapılabilecek en iyi parkurlardan biri olan Çeşme’nin de tanıtımına katkı sağlaması amaçlanan  Arkas Aegean Link Regatta’nın geleneksel hale gelmesi planlanıyor.
Arkas Aegean Link Regatta’da 4 gün boyunca yarışçılar toplam 50 mil yol katedecek. Yarış Ilıca Körfezi’nden, Çeşme Merkezi’nden, Ovacık’taki plajlardan ve Sakız Adası’ndan izlenebiliyor.

Diğer Mecralar

Menü