Arkas 8 yeni nesil gemiyi daha filosuna katıyor..

Arkas 8 yeni nesil gemiyi daha filosuna katıyor..

Diğer Mecralar

Arkas, 8 yeni nesil gemiyi daha filosuna katıyor

Arkas, 8 yeni nesil gemiyi daha filosuna katıyor

Diğer Mecralar

Arkas 8 yeni nesil gemiyi daha filosuna katıyor

Arkas Holding

Çin’in Zhoushan adasındaki  Ouhua tersanesine sipariş verdiği sekiz yeni nesil eko-dizayn gemiden ilki olan Funda A’yı teslim alan Arkas, yaptığı 260 milyon dolar yatırımla 2018’de filosundaki gemi sayısını 53’e çıkaracak. Kapasitesi ise 100 bin TEU’yu aşacak.

Türkiye’nin en büyük konteyner gemi filosuna sahip olan Arkas, Çin’de yaptırdığı sekiz yeni nesil eko-dizayn gemiden ilki Funda A’yı teslim aldı. Çin’de Zhejiang Ouhua Tersanesi’nde gerçekleştirilen törene Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, Başkan Yardımcısı Bernard Arkas, gemilerin isim anneleri Funda Arkas ve Figen Bodur ile Türkiye’nin Shanghai Konsolosluğu Ticari Ateşesi Mustafa Yavuz, Zhoushan Belediye Başkan Yardımcısı Hu Xiaoyue, Ouhua Tersanesi Başkanı Qiao Weihai Başkan Yardımcısı Shen Zhihua, Ticari Direktör Annie Hao katıldı. Konuşmaların ardından isim annelerin geminin bordasında şişe krımasıyla gemiyle şans dilendir ve gemilere isimleri verildi. Törende Funda A gemisi ile birlikte sıradaki gemi Lucien A’nın da ismi verildi.
 
Gemi başına yüzde 25’e varan yakıt tasarrufu
Funda A ve Lucien A gemilerinin ikisi de 2 bin 586 TEU konteyner kapasiteli ve 186 metre uzunluğunda. 
Yeni nesil-eko dizayn bu gemiler; dünya denizciliğinde enerji verimliliği konusundaki uluslararası kurallara uygun makine özelliklerine ve tekne dizaynına (pervanesi, bulb yapısı, dümeni ve dümen sistemleri) sahip. Ağır yakıt kullanımına müsait MAN G Type motora sahip olan gemiler eski nesil gemilere kıyasla yüzde 25’e varan yakıt tasarrufu sağlayarak zehirli gazların doğaya salınımını minimuma indiriyor.
Çin’de az sayıda bulunan özel tersanelerinden birinde yapılan Funda A gemisinin önemli özelliklerinden biri de seyir ve makine otomasyonu açısından en yüksek teknolojiye sahip olması. Bu yıl IMO’nun kabul ettiği Enerji Verimliliği Dizayn İndeksi’ne (Energy Efficiency Design Index) göre kabul edilen limitlerin çok altında salınım üreten gemi aynı zamanda Türkiye’de çevre kirliliği konusundaki regülasyonlara uyan ilk konteyner gemisi. İkinci özelliği geminin geniş olmasından dolayı benzerlerine göre en yüksek konteyner kapasiteli gemisi olması. Genişliği 35,2 metre olan gemi, tam yükte düşük draftlı olması nedeniyle liman girişlerinde kolaylık sağlıyor. İzmir limanına  kayıtlı olan Funda A gemisi Uzakdoğu’da çalışacak.

Törende konuşan Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, “Gemi siparişlerini verirken şçiliğin kalitesi başta olmak üzere gemi dizaynının uluslararası kurallara uygunluğu, Alman dizaynına sahip olması ve uygun fiyat gibi kriterleri dikkate aldık. Öncelikle burada çalışan ve kaliteli iş çıkaran tüm işçilere ve emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Tershanenin hem sahibi hem de genel müdürü  ile birbirimizi çok iyi anladık. Bu çok önemli. Bu nedenlerle Ouhua tersanesine 2014 yılında verdiğimiz ilk dört siparişi 2015 yılında dört gemi daha sipariş ederek artırdım. Bugün Funda A ve Lucien A’nın katılımıyla filomuzdaki gemi sayısı 47 oluyor. Sipariş verilen sekiz geminin tamamının teslimatı 2018’in Mart ayına kadar tamamlanacak. Tamamını teslim aldığımızda filomuzdaki gemi sayısını 53’e çıkarken kapasite 100 bin TEU’yu aşacak. (101.646 TEU).” dedi. 

Filosu Dünya’da 20. Sırada
Arkas, Clarkson Research Company’nin açıkladığı “Gemi Sahibi armatörler” listesi  Kasım ayı raporuna  göre dünyada 20. Sırada bulunuyor.
Ouhua Tersanesi Başkan Yardımcısı Shen Zhihua “Tüm takım arkadaşlarımız adına burada bulunan herkese, başta Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, isim anneleri Funda Arkas ve Figen Baştürk Bodur olmak üzere tüm misafirlere burada oldukları için teşekkür ediyorum. Bugün burada ilk 2 geminin isim verme töreni için bulunurken yeni bir yıla da çok güzel bir başlangıç yapıyoruz. Arkas, Türkiye’nin en büyük konteyner gemi filosuna sahip şirketi olmanın yanında uluslararası deniz  taşımacılığında da güçlü bir konuma sahip. Arkas gibi önemli bir partnerle iş birliği yapmaktan onur duyuyoruz. Ouhua ve Arkas’ı benzer anlayışların  ve  kalite konusunda ortak standartların bir araya getirdiğinize inanıyoruz.” diye konuştu.
Zhoushan Belediye Başkan Yardımcısı Hu Xiaoyue, şehrin gemi endüstrisinde toplam kapasitesinin 98.1 milyar olduğuna dikkat çekerek, 38.4 milyar DWT’lik yeni sipariş olduğunu söyledi.” dedi.
Ticari Direktör Annie Hao ise “Bay Arkas’ın 22 Ocak 2014’te anlaşmayı imzladığı zamanı hiç unutmuyoruz. Kendisi aramızdaki güvenin bizi biraraya getirdiğini ancak anahtar kelimenin kalite olduğunu söylemişti. O günden beri tüm Ouhua takımı en kaliteli müşteriye en kaliteli gemiyi inşa etmek için çalıştı. Lucien Arkas’a bize güvendiği için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Ticaretin rotası bizim rotamızı belirliyor”
Filosundaki gemilerin bir çoğunu Arkas Line çalıştırıyor. Akdeniz, Karadeniz ve Batı Afrika’da düzenli hat taşımacılığı yapan Arkas Line ihtiyacına göre sahip olduğu gemiler dışında kiralama yoluna da gidebiliyor.
Acentelik ve armatörlük faaliyetleri ile yurtdışında yapılanan Arkas’ın 24 ülkede 63 ofisi var. “Yurt dışında ilk ofisimizi 1997 yılında Bulgaristan’da açtık. 20 yıla yakındır acentelik ve armatörlük hizmeti vermek amacıyla Akdeniz, Karadeniz’de yapılanırken geçen yıl Batı Afrika’da kendi ofislerimiz açtık. Ticaretin rotası bizim rotamızı belirliyor, yeni pazarlara açılıyoruz. Batı Afrika’nın potansiyelini, dikkate alarak 2012 yılında düzenli gemi servisi koymuştuk. Arkas Line’ın taşıma hacmi kendi ofislerimizi açabilecek boyuta ulaştığından Gana ve Nijerya’da 2016 da kendi ofislerimizi açtık” diyen Arkas, 2017 için de Senegal ve Fildişi’nde ofis açmayı planladıklarını ekledi. 

Diğer Mecralar

Menü