Antik Anadolu’nun Tanıkları Sergisi yoğun ilgi üzerine uzatıldı

Arkas Holding

 Arkas Sanat Merkezi’nde sergilenen “Antik Anadolu’nun Tanıkları: Muharrem Kayhan Koleksiyonu” gördüğü yoğun ilgi üzerine uzatıldı. Arkaik Dönem’den Bizans Dönemi’ne, yaklaşık 300 adet obje ve 477 adet sikkenin yer aldığı sergi, Antik Çağ’daki Anadolu’yu keşfetmek isteyen ziyaretçiler için 10 Nisan’a kadar sergilenmeye devam edecek.

Arkas Sanat Merkezi’nde Aralık ayında ziyarete açılan ‘Antik Anadolu’nun Tanıkları’ sergisi yoğun ilgi nedeniyle kapılarını 10 Nisan’a kadar açık tutacak. Üç ayda 10 binin üzerinde ziyaretçi ağırlayan sergi, tarih meraklılarından, öğrenci ve akademisyenlere, yabancı turistlere kadar birçok misafire ev sahipliği yapıyor.

Sergide, işadamı Muharrem Kayhan’ın 1980’li yıllarda oluşturmaya başladığı Arkaik, Klasik ve Hellenistik Çağ’da, Karya ve İonya bölgesine ait yaklaşık 2000 sikke ve 1315 tarihi objeden meydana gelen koleksiyonundan seçilen 477 sikke ve 300 antik obje sergileniyor. Koleksiyonun en önemli bölümünü oluşturan sikkeler ilk ve son kez Arkas Sanat Merkezi’nde görücüye çıkıyor. Bazıları dünyada tek örnek olan bu sikkeler, Lydia Krallığı’nda başlayan sikke darbı kültürünün gelişimini ortaya koyması açısından büyük önem taşıyor. Koleksiyonda yer alan sikkeler dönemlerine ait çok önemli birer belge olmalarının yanı sıra aynı zamanda kendi başlarına da birer sanat eseri.

Sikkeler dışında serginin ana konu gruplarını Arkaik Dönem, nekropol, Karya, İon şehirleri, kült objeleri, tanrı ve tanrıçalar, ev, kadın ve hayvanlar oluşturuyor.

Koleksiyonun en önemli parçalarından biri olan ve M.Ö. 540 civarına tarihlendirilebilen mermer  Oturan Kadın heykeli de yine bu sergide ziyaretçilerle buluşuyor.  

ARKAS SANAT MERKEZİ; 1380 Sok. No.1 Alsancak, İzmir – 0232 464 66 00
Ziyaret; Pazartesi hariç, Salı-Pazar 10.00-18.00, Perşembe 10.00-20.00 
Giriş Ücretsizdir. Rehber eşliğinde gezmek için lütfen randevu alınız.

Diğer Mecralar

Menü