Anneden Kızına Kitabı’na Gourmand World Cookbook Awards’tan Çift Ödül!

Genel

İzmir’in tarihine gastronomik bir yolculuğa çıkartan “Anneden Kızına” kitabı, 71 ülkeden binlerce kitabın yarıştığı Gourmand World Cookbook Awards 2023’te hem birincilik hem de ikincilik ödülünün sahibi oldu. “The Best Family Cookbok In The World” kategorisinde birinci olurken “The Best Women Cookbok In The World” kategorisinde ikincilik ödülünü kazandı.

28’inci World Gourmand Cookbook Awards bu yıl Riyad’da Saudi Feast Food Festival kapsamında düzenlendi.  İzmir’de doğup yaşayan 1875 doğumlu Marguerite Pagy ve kızı 1910 doğumlu Wanda Arcas’ın iki farklı yüzyıldaki tarif defterleri üzerinden dönemlerinin sosyal kültürel yapısını da içeren bir kurguyla yazılarak İzmir’in tarihine gastronomik bir yolculuğa çıkaran “Anneden Kızına” kitabı Türkiye’ye iki ödülle döndü.

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas’ın öncülüğünde, halası Aurette Arcas tarafından korunan, büyükannesi Marguerite Pagy ve onun kızı olan babaannesi Wanda Arcas’a ait tarif defterlerinden bir seçki, İzmir’in tarihi, çok kültürlü yaşamı ve gastronomisi hikayeleştirilerek kitaba dönüştü ve geçmişten geleceğe bir miras niteliği taşıyor.

Arkas Holding Kurumsal İletişim Direktörü Berna Kumaş Sipahi, kitabın yazarı Sırma Güven ve Şef Aylin Yazıcıoğlu törene katılarak sunum gerçekleştirirken Anneden Kızına kitabı, jüri tarafından Gourmand Dünya Yemek Kitabı Ödülleri seçkisinde “The Best Family Cookbook In The World” kategorisinde birincilik ödülüne layık görülerek Dünyanın En İyi Aile Yemek Kitabı seçilirken “The Best Women Cookbook In The World”- En İyi Kadın Yemek Kitabı kategorisinde ise ikincilik ödülünün sahibi oldu.

Kitabın yazarı Sırma Güven gecede yaptığı konuşmada, “Anneden Kızına kitabı İtalya’nın Toskana bölgesinden Alliotti’ler, Marsilya’dan Pagy’ler ve Adriyatik kıyılarından Arkas’ların İzmir’de birleşen yollarına, geldikleri yerden getirdikleri, vardıkları yerden ekledikleriyle lezzetlenen mutfak hikayelerine tanıklık ettiğim uzun bir yolculuktu. İzmir adına bildiğim, duyduğum tüm hikayeler bu defterdeki tariflerle canlandı. Anneden kızına kitabı, İzmir mutfak kültürü üzerine çalışan gençlere bir referans, gelecek mutlu sofralara bizlerden ufak bir hediye” dedi.

Arkas Holding Kurumsal İletişim Direktörü Berna Kumaş Sipahi ise, “Anneden Kızına kitabında Marguerite Pagy ve Wanda Arcas’ın hikayeleriyle bir yolculuğa çıkıyoruz. Bu iki kadın aynı şehirde iki asırdan fazla yaşadılar ve tarifleriyle İzmir’in sosyolojik ve gastronomik tarihine benzersiz bir bakış açısı sundular. Bu hikâyenin anlatılmasını isteyen torunu Sayın Bernard Arkas’a, yazar Sırma Güven’e, Şef Aylin Yazıcıoğlu’na, stilist Candan Varnalı’ya, fotoğrafçı Derya Turgut’a ve Arkas Kurumsal İletişim Ekibi’ne teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Tarif defterlerinden seçilen reçeteleri, orijinal hallerine olabildiğince sadık kalarak günümüz ölçü ve sofralarına uyarlayan Şef Aylin Yazıcıoğlu ise “Anneden kızına sofradaki aktarımı satırlarda izlemek, tariflerdeki minik yorum farklarını anlamak reçetelerin ötesinde daha sofistike bir mutfak hikayesini canlandırdı.  Anneden Kızına kitabının kahramanları iki eşsiz kadının mutfak merkezli hikayesinin gelecek kuşakların sofralarında sonsuza kadar yaşamasını diliyorum. Levanten mutfağı üzerine çalışacak mutfak emekçilerine de naçizane bir katkımız olursa çok mutlu olurum” dedi.

1800’lü yıllarda birçok farklı kültür ve ulustan insanın bir arada yaşadığı, dönemin önemli liman şehirlerinden biri olan İzmir; tarih kitaplarında okunan ticari ilişkilerin, çevre zenginliğinin, ekonomik gelişimin, sosyal yaşamın yanı sıra farklı bir bakış açısıyla okuyucuyu bir gastronomi yolculuğuna çıkarıyor.

Arkas Ailesi’nin kadınlarından gelecek nesillere aktarılacak bir miras niteliği taşıyan Anneden Kızına kitabında 1875-1993 yılları arasında İzmir’in kozmopolit yaşamı tarih, kültür ve gastronomi açısından ele alınırken okuyucuya farklı hayatların nasıl iç içe geçtiği, lezzetli etkileşimlerle renklendiği ve birbirinden farklı mutfakların nasıl tek bir mutfağa dönüştüğü anlatılıyor.
“Anneden Kızına” kitabının Türkçe ve İngilizce edisyonları, Arkas Sanat Merkezi, Arkas Sanat Bornova Mattheys Köşkü, Arkas Sanat Urla’nın yanı sıra ww.kristalyaglari.com internet sitesinden satışa sunuluyor.

 

Diğer Mecralar

Menü