70’li yılların fenomeni VICTOR VASARELY’yi görmek için son günler

Arkas Holding

Arkas Holding ile Vasarely Vakfı işbirliği ve  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi desteği sayesinde hayat bulan VICTOR VASARELY TÜRKİYE RETROSPEKTİFİ sergisi’ni ziyaret etmek isteyen İstanbullu sanatseverler için son hafta
 
31 Mart tarihine kadar Tophane-i Amire’de açık kalacak sergi çağdaş sanatın en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilen ve Op Art olarak bilinen modern sanat akımının kurucusu Victor Vasarely (1906-1997)’nin farklı sanat dönemlerine ait doksana yakın resim, heykel, tasarım ve duvar halısı çalışmalarını gözler önüne seriyor.
 
‘Sarı Manifesto’sunda ” Yarının sanatı ya ortak bir hazine olacak, ya olmayacak” diyen 70 li yılların “süperstarı” Vasarely, Op (optical) Art’ı cömertçe resme, mimariye, tasarıma hatta modaya uyarlayarak ‘herkes’in bir pay edinmesini ilke edinmiş bir isim. Köklü bir Bauhaus eğitimi almış 2. Dünya savaşı gibi tüm Avrupa’yı alt üst eden bir trajedinin ortasında bile üretmeyi durdurmamış, duvar afişlerini sanat düzeyine taşımış olan Victor Vasarely bu sayede çok yönlü bir sanatçı olma unvanına da sahip.
 
Bu kapsamlı sergi, Güney Fransa’daki Aix en Provence kentinde bulunan Victor Vasarely Vakfı,  Peç, Victor Vasarely Müzesi, Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi, Renault Kurumsal Koleksiyonu ve Arkas Holding Koleksiyonu katkılarıyla gerçekleştiriliyor. Serginin bir başka özelliği de Arkas Koleksiyonu’nda bulunan 13 adet büyük boyutlu çalışmanın da ilk defa sergileniyor olması.
Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’ın girişimleriyle, uluslararası sanat kurumlarının iş birliğiyle gerçekleştirilen bu sergi, çağdaş sanata kattıkları ve Op Art akımının kurucusu olmasının yanı sıra, kurduğu müzeleriyle de adından söz ettiren Victor Vasarely’yi Türkiye’deki sanatseverlere daha yakından tanıtmayı hedefliyor.

Serginin ikinci durağı İzmir
31 Mart’a kadar Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatseverelerle buluşacak olan sergi, sorasında ise 10 Nisan’da İzmir’de Arkas Sanat Merkezi’nde yeniden kapılarını açacak.

Victor Vasarely Hakkında;
 
Victor Vasarely 1906 yılında Macaristan’ın Pécs (Peç) şehrinde doğdu. 1929’de Budapeşte’de Bauhaus etkisinde eğitim veren Mühely Akademisi’nde eğitim aldı. 1930 yılında eşi Claire Spinner ile Paris’e göç eden sanatçı grafik tasarımcısı olarak çalıştı. 1944 yılında, Denise René’nin galerisinde açılan ilk kişisel sergisiyle Paris’in saygın sanat ortamına girdi. Vasarely burada geometrik kökenli soyut resimleriyle kısa zamanda büyük ilgi çekti. 1955 yılında Sarı Manifesto’yu yayınlayan sanatçı, Avrupa’da hızla yayılacak olan Op Art akımın kuruculuğunu üstlenerek ardı ardına önemli çalışmalar gerçekleştirdi. Op Art, pozitif ve negatif formların birbiriyle farklı bir biçimlendirme metoduyla ilişkiye girip, tuval yüzeyinde hareket olgusunu ortaya çıkartan bir akımdır. Vasarely, izleyicileri daha ilk bakışta etkisi altına alan ve göz yanılsamalarıyla ilgi çeken bu akımın öncüsü olan bir dünya sanatçısı olarak değerlendiriliyor. Çünkü Vasarely’nin deneysel çalışmaları, 20. yüzyıl sanatında, Pop Art’tan Minimal Art’a uzanan bir çizgide, ardıllarını etkileyen derin izler bırakmıştır. 

Diğer Mecralar

Menü